Hayvan modelinde elektronik sigara buharı ve sigara dumanının pulmoner toksik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary toxic effects of electronic cigarette vapor and cigarette smoke in animal model
  1. Tez No: 649994
  2. Yazar: HALİMENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç:Özellikle genç yaş grubu dahil olmak üzere, elektronik sigara kullanımının ve tütün sigaraya göre daha az pulmoner toksik olduğu yanlış bilgisinin kamuoyunda yaygınlaşması, elektronik sigara(E-sigara) kullanımının toplumda normal bir davranış olarak kabul görmesi, hali hazırda bilinmektedir. Ancak bilinenin aksine anket çalışmaları, hayvan deneyleri, bildirilen olgu sunumları ve olgu serileri, nadir insan çalışmaları, E-sigaraların tütün sigaralar kadar zararlı olduğunu göstermektedir. Ancak bu çalışmaların hiçbirinde elektronik sigara buharının pulmoner toksik etkilerinin, elektronik sigara likitlerinin bileşiğinde bulunan propilen glikol(PG), vegetable gliserin(VG), çeşitli aromalar ve isteğe göre seçilen düzeyde nikotin komponentlerinden hangisine/hangilerine bağlı olduğu açıkça ortaya konulmamıştır. Yine, tütün sigaradan farklı olarak E-sigaranın çalışma mekanizması gereği ısınma sonucu oluşan sigara buharının toksik etkilerinin tütün sigaralarda yanma sonucu oluşan sigara dumanının toksik etkileriyle benzer veya farklı olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Deneysel olarak planlanmış bu çalışmada, öncelikli olarak E-sigara buharının sıçanların akciğer bronş ve alveol epiteli üzerindeki potansiyel histopatolojik etkilerinin ve ayrıca akciğer parankim dokusu ve serumda inflamatuvar ve oksidatif stres etkilerinin, tütün sigara dumanıyla karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi; ikinci olarak da bu olası toksik etkiler üzerinde E-sigara komponentlerinin (PG, VG, aroma vericiler ve nikotin) rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya alınan, Wistar albino ırkına ait, 5 aydan büyük, 60 adet dişi sıçan, altı eşit gruba ayrılarak incelenmiştir. İlk 4 gruptaki sıçanlar 6 hafta boyunca, haftanın 5 günü, günde iki kez ve 2 saat/gün E-sigaranın değişik komponentlerinin buharına maruz bırakıldılar. Birinci grup; yalnızca VG/PG içeren E-sigara buharına, ikinci grup; VG/PG ve nikotin içeren E-sigara buharına, üçüncü grup; VG/PG ve aroma içeren E-sigara buharına, dördüncü grup ise; VG/PG, aroma ve nikotin içeren E-sigara buharına maruz kaldı. Beşinci grup, tütün sigara dumanına maruz kalan grup olup bu gruptaki sıçanlar da 6 hafta süreyle haftanın 5 günü, günde iki kez ve 2 saat/gün tütün sigara dumanına maruz bırakıldı. Kontrol grubundaki sıçanlar ise çalışma sürecinde diğerleri ile benzer şartlarda tutulup herhangi bir kimyasal veya fiziksel uyarana maruz bırakılmadılar. Tütün sigara olarak nikotin değeri 1 mg/adet olandan seçildi. E-sigarada nikotin oranı, 12 mg/ml olarak kullanıldı. Çalışmada, sıçanlar tüm vücut buhar/dumanına maruz kaldılar. 6 haftanın sonunda, sıçanlar anestezi altında, önce biyokimya için kardiyak kan alma işlemi yapılması ardından sakrifiye edilerek uygun doku örnekleri alındı. Histopatolojik değerlendirme, çift kör uzman bir patolog tarafından yapıldı. Amfizem oranı, santral hava yollarında inflamasyon ve mevcut inflamatuvar hücreler, interstisyel alanda inflamasyon ve sorumlu inflamatuvar hücreler, metaplazi, hiperplazi gibi atipik değişiklikler, peribronşial lenfoid hiperplazi ve alveoler makrofaj yoğunluğu açısından değerlendirildi. Ayrıca oilred boyama ile alveoler lipid yüklü makrofaj yoğunluğu, lipid yük indexi ve bir alveoldeki ortalama lipid yüklü makrofaj sayısı açısından değerlendirildi ve sonuçlar skorlanarak kaydedildi. Biyokimyasal değerlendirmede, kanlarının santrifüjüyle elde edilen plazma örneklerinde, rat IL-6 ve rat IL-10, Total Antioksidan Seviyesi(TAS) ve Total Oksidan Seviyesi(TOS) ve sıçanların diğer akciğer doku örneklerinde doku spesifik IL-6, IL-10, Total Antioksidan Seviyesi(TAS) ve Total Oksidan Seviyesi(TOS) analizleri yapılarak sonuçlar kaydedildi. Çalışma sonunda elde edilen veriler istatistiksel değerlendirme ile analiz edildi. Bulgular:Çalışmamızda, sigara grubunda, kontrol grubuna göre, plazma IL-6(p değeri:0,021) ve doku IL-6(p değeri
Özet (Çeviri)
Abstract Evaluation of Pulmonary Toxic Effects of Electronic Cigarette Vapor and Cigarette Smoke in an Animal Model Dr. Halimenur Çelik, Dissertation, Konya 2020 Objective: It is already known that electronic cigarette use and tobacco cigarette are less pulmonary toxic, especially in the younger age group, that the use of electronic cigarettes (E-cigarettes) is accepted as a normal behavior in the public. However, contrary to what is known, survey studies, animal experiments, reported case reports and case series, rare human studies show that E-cigarettes are as harmful as tobacco cigarettes. However, none of these studies clearly revealed which pulmonary toxic effects of electronic cigarette vapor, propylene glycol (PG), vegetable glycerin (VG), various flavors and optionally selected levels of nicotine components in the composition of electronic cigarette liquids. Again, unlike tobacco cigarettes, it is not known exactly whether the toxic effects of cigarette vapors resulting from warming are similar or different from the toxic effects of cigarette smoke caused by combustion in tobacco cigarettes. In this experimentally planned study, the evaluation of the potential histopathological effects of E-cigarette vapor on the lung bronchus and alveolar epithelium of rats as well as the effects of inflammatory and oxidative stress in lung parenchymal tissue and serum compared to tobacco cigarette smoke; Secondly, it is aimed to investigate the roles of E-cigarette components (PC, VG, flavors and nicotine) on these possible toxic effects. Method: 60 female rats of Wistar albino race, more than 5 months old, included in the study were divided into six equal groups. The rats in the first 4 groups were exposed to the vapors of different components of the E-cigarette for 6 weeks, 5 days a week, twice a day and 2 hours / day. The first group; to the E-cigarette vapor containing only VG / PG, the second group; E-cigarette vapor containing VG / PG and nicotine, third group; E-cigarette vapor containing VG / PG and aroma is the fourth group; VG / PG was exposed to E-cigarette vapor containing aroma and nicotine. The fifth group was exposed to tobacco cigarette smoke, and the rats in this group were exposed to tobacco cigarette smoke 5 days a week, twice daily and 2 hours / day for 6 weeks. Rats in the control group, on the other hand, were not exposed to any chemical or physical stimuli during the study period under similar conditions. Tobacco cigarettes were selected from nicotine value of 1 mg / piece. The nicotine ratio in E-cigarette was used as 12 mg / ml. In the study, rats were exposed to whole body vapors / fumes. At the end of 6 weeks, rats under anesthesia, cardiac blood collection for biochemistry, then sacrified and appropriate tissue samples were taken. Histopathological evaluation was performed by a double-blind specialist pathologist. The rate of emphysema, inflammation in the central airways and existing inflammatory cells, inflammation in the interstitial area and responsible inflammatory cells, metaplasia, hyperplasia such as atypical changes, peribronchial lymphoid hyperplasia and alveolar macrophage density were evaluated. In addition, oil red staining was evaluated in terms of alveolar lipid-laden macrophage density, lipid load index and the average number of lipid-laden macrophages in an alveolar, and the results were recorded. Results: In our study, compared to the control group, plasma IL-6 (p value: 0.021) and tissue IL-6 (p value