Deniz kefallerinin ağ kafeslerde beslenme imkanlarının araştırılması ve gelişmelerinin incelenmesi
- Tez No: 28167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-53- VI. ÖZET Bu çalışmada Mugilidae familyasına ait Mugil cephalus ve Mugil auratus türü kefal balıklarına ağ kafes koşullarında suni besleme uygulanarak gelişim perf orman slan incelenmiştir. Bu amaçla, deneme için 64 m3'lük bir ağ kafes iki ağ torba oluşturularak 1. kafese 139 adet Mugil auratus, 2. kafese ise 53 adet Mugil cephalus türü kefal balığı stoklanmıştır. 1 Haziran 1993 tarihinde başlayan deneme boyunca balıklara canlı ağırlıklarının % 3'ü oranında yemleme yapılmıştır (günde 3 öğün). Ortalama başlangıç ağırlığı A - 1 grubunda (M.auratus) 23,9 gr., A - 2 grubunda ise 51,5 gr. dır. Birinci ay sonunda A - 1 grubunda birey başına ortalama 8,9 gr. lık bir artış, 2. ay sonunda 22,3 gr. lık, 3. ay sonunda ise 15,37 gr. lık bir artış sağlanmıştır. A - 2 grubunda ise birinci ay sonunda birey başına ortalama 20,3 gr. lık bir artış, 2. ay sonunda 42,77 gr. lık, 3. ay sonunda ise 20,46 gr. lık bir artış elde edilmiştir. A - 1 grubunda (M.auratus) 1 gr. canlı ağırlık anısı için 2,09 gr., A - 2 gru bunda ise yine 1 gr. canlı ağırlık artışı için 2,15 gr. yem tüketilmiştir. Deneme süresince su sıcaklığı 22 - 26 ÜC arasında değişmiştir. PH 7 - 8, Şali ni te ortalama % 0 36 - 38 olarak saptanmıştır. Oksijen düzeyi ise 5 - 6 mg/lt olarak bulunmuştur. Deneme sonunda % 47 protein oranlı karma yemle beslenen balıklarda ortala ma canlı ağırlıklar A - 1 grubunda (M.auratus) 70,47 gr. A - 2 grubunda (M.cephalus) 135,03 gr olarak tespit edilmiştir. /
Özet (Çeviri)
-54- / SUMMARY In this study M.cephalus and M.auratus which belong to mugilidae under the floating cages conditions and with utilizing artificial feeding methods maturing per formance has been observed. For this aim, 64 m3 floating cage has been divided into two cages, in one of cages number of 1 39 M.auratus and in the other number of 53 M.cephalus are kept. During the experiment is started in 1-June fishes were fed one third of their live weights (three times a day). Average starting weight in A-l group (M.auratus) is 23.9 ± 0.85 gr., in A-2 group (M.cephalus) is 51.5 ± 0.55 gr. At the end of first month, in A-l group 8.9 gr. At the end of second month 22.3 gr. At the end of third month 15.37 gr. in A-2 group, At the end of first month 20.3 gr. At the end of second month 42.77 gr.At the end of third month 26.46 gr. in crease is obtained (As an average of individually). In A-l group (M.auratus) to gain for 1 gr. 2.09 gr. in A-2 group Also to gain for 1 gr. 2.15 gr. feed is consumed. During the experiment water temperature is changed between 22-26°C ph 7-8, salinity as an average % 36-38 is found. Dissolved oxygen level was 5-6 mg/lt. At the end of this study fishes were fed with % 47 protein mix feed average live weights is shown below. In A-l group (M.auratus) 70.47 gr. In A-2 group (M.cephalus) 135.03 gr.