Köyceğiz Havzasının sosyo-ekonomik yapısı ile çevresel sorunları ve Dalko (Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi)
Köyceğiz Basin's social-economic structure with environmental problems and Dalko (Dalyan water Products Cooperation
- Tez No: 77441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKER ELBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZ KÖYCEĞİZ HAVZASI' NIN SOSYO-EKONOMİK YAPISI İLE ÇEVRESEL SORUNLARI VE DALKO (DALYAN SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ) ÖZDEMİR, Nedim Doktora Tezi, Su Ürünleri Fakültesi Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet Göker ELBEK Ekim 1998, 104 Sayfa Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamı içinde bulunan Köyceğiz Havzası doğal ve kültürel değerleri ile turizm sektörü için önemli konumdadır. Özellikle doğa bilimcileri ve çevre koruma kuruluşları Dalyan beldesindeki İztuzu kumsallarına yumurta bırakan deniz kaplumbağasını (Caretta caretta) dünya' ya tanıtmak için 1990 yılından beri büyük çaba sarfetmektedir. Kırsal kesimden gelerek turizme yatırım yapan büyük bir kitlenin bu sektörde henüz başarılı olamadığı çalışmamızda saptanmıştır. Taran girdilerinin yüksek maliyetinin yanında ürün pazarlanmasındaki güçlükler yüzünden havzada taran sektörüne olan ilginin günden güne azaldığı görülmektedir. Havzada çarpık bir yapılaşma dikkat çekmektedir. Ayrıca Köyceğiz Gölü' nü denize bağlayan 8 km' lik kanal turizm açısından çok önemlidir. Kanalın son yıllarda sığlaştığı ve etrafındaki kamışların yoğun tekne trafiği yüzünden zarar gördüğü ve teknelerin yağı ve sintine suları ve kumanya artıklarını kanala bıraktıkları çalışmamızda saptanmış, tedbir alınması önerilmiştir. Önemli bir balıkçılık yöresi olan havza' da balıkların populasyonlarının korunmadığı anlaşılmıştır. Özellikle kefallerin denize göçleri sırasında kuzuluklara giren balıkların büyük oranda yakalanması ve üreme izni verilmemesi, gelecekte bu türün yok olmasına neden olabilir. Diğer türler için de av yasağı sezonunda ciddi tedbirler alınmamaktadır. Dalyan' da bulunan DALKO kooperatifinin üyelerinin bilgilendirilmeye ihtiyaçları vardır. Havza' da Yuvarlakçay üzerinde kurulan 1000 Ton/yıl kapasiteli Bağcı Alabalık İşletmesi örnek bir konumda olup, yöredeki küçük işletmelere yardımcı olmaktadır. Çalışmamız şu sonucu ortaya çıkarmıştır. Köyceğiz-Dalyan yöresinde Türkiye turizmi açısından büyük bir potansiyel olduğundan dolayı doğal varlıkların ciddi tedbirler alınarak korunması çok önemlidir. Anahtar sözcükler : Sosyo-Ekonomi, Ekosistem, Turizm, Çevre Kirliliği, Su Ürünleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KÖYCE?İZ BASIN'S SOCIAL-ECONOMIC STRUCTURE WITH ENVIRONMENTAL PROBLEMS AND DALKO (DALYAN WATER PRODUCTS COOPERATION) ÖZDEMİR, Nedim PhD in Water Product Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ahmet Goker ELBEK October 1998, 104 pages The Köyceğiz Basin which is in the Natural Environment Protection Area, has an important position in the tourism sector with its natural and cultural values. Especially natural scientists and environment protection organizations have been working to introduce the Caretta caretta turtles which lay their eggs at İztuzu Beach to the world since 1990. Our study proves that a large mass of investors in tourism who come from rural areas have not been successful yet. It seems that interest toward the agricultural sector has been decreasing everday because of the cost of agricultural input besides the difficulties of marketing. It is notable that there is amis structure in the Köyceğiz Basin. The canal, 8 km in lenght, which is connecting Köyceğiz Lake to the sea is important for tourism. This study suggests that precautions have to be taken to prevent the canal from getting shallower. It is also observed that the ecosystem has been badly damaged due to heavy boat traffic, and oil spill and rubbish thrown from boats. It was understood that the population offish has not been preserved in the basin which is an important fishing area. Through grey mullet migration to the sea, the big fish which enter into fisherman net get caught in a great proportion and they are not allowed to breed because of this fact they are likely to be disappered in future. The members of the DALKO Fishing Cooperation in Dalyan need to be properly informed on the subject. On the other hand the 1000 ton/year capacity Bağcı Trout Farm which is at Yuvarlakçay is a model fish farm and helps the smaller farms which are situated in the area. Our study shows the fact that Köyceğiz-Dalyan Area has a big tourism potential so that natural creatures have to be protected by taking some serious precaution. Keywords : Socio-Economy, Ecosystem, Tourism, Environment Pollution, Water Products.