Non-hodgkin lenfoma olgularımızın klinik, patolojik, prognostik özelliklerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Clinical, pathologic, prognostic feautures and treatment results of our non-hodgkin lymphoma patients
- Tez No: 281670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İSMAİL SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: NHL'lar; B, T ve doğal öldürücü hücrelerden köken alan, klonal lenfoid sistem tümörleridir. NHL insidansı; yaş, coğrafi bölge, enfeksiyöz etkenlere maruziyet, ırksal faktörler ile değişmektedir. En sık görülen histopatolojik tip, DBBHL'dır. Tümörün büyüme ve invaziv olma potansiyelini, hastanın tedaviye yanıtını ve sağkalım sürelerini etkileyen çeşitli prognostik faktörler mevcuttur. Bu çalışmada; NHL hastalarının klinik özellikleri, tedavi sonuçları, genel ve hastalıksız sağkalım oranlarını ve prognostik faktörlerini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, Ocak 2005 ? Aralık 2009 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda NHL tanısı almış ve takip edilmiş 108 hastanın dosyaları geriye dönük incelenerek; klinik özellikleri, tedavi sonuçları, genel ve hastalıksız sağkalım oranları ve prognostik faktörleri değerlendirildi.Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 60,95±15,44 ile batı ülkelerine benzerdi ancak ülkemizin ortalamasına göre yüksek bulundu. Literatürle uyumlu olarak en sık NHL alttipi DBBHL idi. Primer ekstranodal lenfoma oranı dünyadan ve ülkemizden yayınlanan verilere göre daha yüksek tespit edildi. İleri evre (Evre III-IV), IPI skoruna göre yüksek-orta ve yüksek risk, hastalık tutulumu olan ekstranodal bölge sayısının ikiden fazla olması, kemik iliği ve dalak tutulumu, hemoglobin düzeyinin 10 gr/dl'nin altında olması kötü tedavi yanıtı, daha kısa genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ile ilişkili bulundu.Sonuç: Çalışma grubumuzun sayısı az olmasına rağmen elde ettiğimiz veriler literatürle uyumlu bulunmuştur. Dünyada diğer kanserler arasında 5. sıraya oturmuş ve görülme sıklığı hızla artan NHL için; ülkemizde çok merkezli çalışmalarla kendi hasta topluluğumuzun özgüllüğüne göre değerlendirilmesi ve tedavi protokollerinin gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle ulusal kanser kayıt sisteminin yapılandırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: NHL is defined as lymphopoietic malignancies of B cells, T cells or natural killer cells. The incidence of NHL varies by age, geography, ethnicity, exposure to infectious agents. The most commonly observed histopathological type is Diffuse large B-cell lymphoma. The features that reflect the growth and invasive potential of the tumor, anti-tumor response of the patients and the patients? ability to tolerate intensive theraphy are the prognostic factors. In this retrospective study, we aimed to evaluate the clinical characteristics of our NHL patients, response to treatment, survival rates and factors affected overall and progression free survival.Material and Method: One hundred eight NHL patients who had been followed in the Pamukkale University Haematology Department between January 2005-December 2009 were included in this study. The clinical characteristics, response rates, overall and progression free survival rates and prognostic factors were reviewed retrospectively.Results: The mean age of the patients was 60.95±15.44 years; was similar in the western countries, but were higher than the country average. DLBCL was the most common subtype in accordance with the literature. Primary extranodal lymphoma rate was higher than the data published in the over the world and our country. Advanced stage, high-intermediate and high risk according to IPI score, extranodal disease, involvement of the region have more than two, bone marrow and spleen involvement, hemoglobin level