NON-hodgkin lenfoma olgularımızın epidemiyolojik, klinik, patolojik ve prognostik özelliklerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Clinical, pathologic, prognostic feautures and treatment results of OUR non-hodgkin lymphoma patients
  1. Tez No: 462424
  2. Yazar: NARİN YILDIRIM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Lenfomalar, immün sistemini oluşturan hücrelerin çeşitli diferansiyasyon aşamalarında orijinini alan malignitelerdir. Orijin aldıkları diferansiyasyon aşamasına göre farklı morfolojik, immünolojik ve klinik tablo oluştururlar. NHL insidansı yaş, çoğrafi bölge, enfeksiyöz etkenlere maruziyet ve ırksal faktörler ile değişmektedir. NHL'nın görülme sıklığı erkeklerde daha fazladır. Yaşla birlikte insidansı artmakla beraber her yaşta görülebilir. Bu çalışmada; NHL hastalarının epidemiyolojik, demografik ve klinik özelliklerini, tedavi sonuçlarını, genel sağkalım oranlarını ve prognostik faktörlerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2000– Aralık 2016 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda NHL tanısı almış ve takip edilmiş 386 hastanın dosyaları geriye dönük incelenerek epidemiyolojik, demografik ve klinik özellikleri, genel sağkalım oranları ile prognostik faktörleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda tüm hastaların yaş ortalaması 57.25±16,22 (18-94 yaş) şeklindeydi. Hastaların %48.4'ü 60 yaşın üzerinde, %51.6'sı 60 yaşın altındaydı. Batı toplumları ile karşılaştırıldığında NHL'nin benzer yaş gruplarında ortaya çıktığı görülmektedir. Ancak Türkiye'den bildirilen çalışmalar ile karşılaştırıldığında hastalarımızın çoğu 60 yaşın altında olmasına rağmen bizim hasta grubumuzun daha yaşlı olduğu görülmektedir. Literatürle uyumlu olarak en sık NHL alt tipi DBBHL idi. Primer ekstranodal lenfoma oranı dünyadan ve ülkemizden yayınlanan verilerle benzer tespit edildi. İleri evre (Evre III-IV), IPI skoruna göre yüksek-orta ve yüksek riskli kategoride olması, kemik iliği tutulumu, Hb düzeyinin 10 gr/dl'nin altında olması, LDH düzeyinin normalin üzerinde olması, primer tutulumunun nodal olması, B semptomların varlığı, OKİT yapılması ve birincil basamak tedavi olarak R-CHOP dışı tedavi alması daha kısa genel sağkalım ile ilişkili bulundu. Sonuç: Dünyanın değişik bölgelerinde kanser türleri ve bunların özellikleri büyük farklılıklar göstermektedir. Merkezimize çevremizdeki illerden, özellikle de Doğu Anadolu bölgesinden çok sayıda hasta gelmektedir (özellikle Adıyaman, Muş, Bingöl, Bitlis,Van, Elbistan, Elazığ). Bu nedenle hastanemiz, referans hastane niteliğindedir. Dolayısıyla bu çalışmamız hem Malatya ili hemde Doğu Anadolu bölgesindeki NHL'nın özellikleri hakkında bir fikir oluşturabilir. Aynı ülkenin farklı bölgelerinde aynı kanser türü değişik özellikler gösterebilir. Dolayısıyla kanser tedavi protokollerinin, toplumlara göre gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bütün bunlar ise ancak güvenilir, doğru ve ayrıntılı hastalık veya kanser kayıt sistemiyle mümkün görülmektedir. Temennimiz hastalıkların ve kanserin dünyada önce bölgelere, sonra ülkelere ve hatta kişilere göre bireyselleştirilmesi ve ona göre tedavilerinin düzenlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Aim: NHL is heterogen disease and describes several lymphoproliferative malignant diseases with different clinical and histological appearances. The most commonly observed histopathological type is Diffuse large B-cell lymphoma, accounting for about %40 of the cases. In this retrospective study, we aimed to evaluate the clinical characteristics of our NHL patients, response to treatment, survival rates and factors affected overall survival. Material and Method: This study included three hundred eighthy six NHL patients who had been followed in the İnönü University Haematology Department between January 2000-December 2016. We have carried out a retrospective analysis of 386 non-Hodgkin's lymphomas with the purpose of evaluating the clinicopathologic features of these patients. The patients were assessed with regard to their characteristics including age, gender, histologic distribution, stage, extranodal involvement, presentig semptoms, biopsied site, advanced stage, bone marrow and spleen involvement, IPI score and presence of B symptoms. The patients were classified according to the Working Formulation (WF) system as Low grade, intermediate grade and high grade. According to the Ann Arbor staging system, the vast majority of patients were advanced stage. The clinical characteristics, response rates, overall survival rates and prognostic factors were reviewed retrospectively. Results: The mean age of the patients was 57.25±16,22 (18-94 years) years; was similar in the western countries, but were higher than the country average. The male patients were more in number than the female patients as like with all the world. DLBCL was the most common subtype in accordance with the literature. Follicular lymphomas are less common in the Turkey when compared with the Western World. The frequency of Non-Hodgkin Lymphoma is increasing annualy all over the world and subtypes of lymphoma's distribution pattern is affected by geographic, racial and environmental factors which is the cause of regional variety. There are great differences in the incidence of the extranodal lymphomas among countries. The distribution of the sites of extranodal NHLs also differs in various geographic areas. Primary extranodal lymphoma rate was similar with the data published in the over the world. Advanced stage, high-intermediate and high risk according to IPI score, nodal disease, bone marrow involvement, hemoglobin level