Meme kanserinde sentinel lenf nodu biyopisisi uygulaması: 30 vakanın analizi
Sentinel lymph node biopsy in breast cancer: analysis of 30 cases
- Tez No: 281677
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sentinel lenf nodu biyopsisi uygulaması meme kanserinin cerrahi tedavisinde sık olarak uygulanmakta olup aksiller cerrahi diseksiyon tekniğinin yerini almaya başlamıştır. Sonuçları güvenilir olup, aksiller cerrahi diseksiyona göre morbidite ve maliyet oranları daha düşük bir yöntemdir.Çalışmamızda Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Mayıs 2009 ile Ekim 2010 tarihleri arasında SLNB uygulaması yapılan 30 hastanın analizi yapılmıştır.Sentinel lenf nodu saptanan 30 hastanın 14'ünde (%46,6) SLN tutulumu saptandı, diğer 16 hastada (%54,4) SLN tutulumu saptanmadı ve bu hastalardan 6 tanesine (%37,5) aksiller diseksiyon yapılmadı. SLN tutulumu saptanmayıp aksiller diseksiyon yapılan 9 hastanın (%56,2) aksillasında tutulum saptanmadı, 1 hastanın aksillasında tutulum saptandı. Çalışmamızda yer alan SLN tutulumu saptanmayan fakat aksiller diseksiyon yapılan 10 (%62,5) hastanın sadece 1 tanesinde yanlış negatiflik saptandı ve bu hastanın çalışmaya başlanan ilk hasta olduğu görüldü. SLN bulma oranı %88,2 olarak, doğruluk oranı %76,6 olarak, duyarlılık oranı %88,8 olarak ve yanlış negatiflik oranı %10 olarak bulundu. Sonuçlar analiz edildiğinde literatür ile uyumlu sonuçlar elde edildiği görüldü.Bu çalışmada meme kanserinin cerrahi tedavisinde aksiller diseksiyonun yerini alarak uygulanmaya başlayan SLNB uygulaması, hastalarımızda başarıyla uygulanmış ve klinik sonuçlarımız analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sentinel node biopsy (SNB) has emerged as a potential alternative to routine axillary dissection and is used mostly in the surgical treatment of breast cancer. Comparing with the axillary dissection, it has more reliable results and low morbidity and costs of surgical treatment.On this study, 30 patients that underwent SNB during the period from May 2009 through October 2010 at Pamukkale University General Surgery Department were analysed.Of the 30 patients with an identified a sentinel lymph node (SLN), SLN were positive for metastases in 14 (46,6%), SLN was clearly identified in 16 (54,4%) and of this 16 patient, the axillary dissection was not made in 6 patients (37,5%). With negative SLN, 10 patients underwent to axillary dissection. In this group, the axillary lymph nodes were totally negative in 9 patients (56,2%) and 1 patient had metastases in axillary lymph nodes. Of the 10 patients (62,5%) that underwent to axillary dissection with negative SLN, a false negative result was determined in 1 patient who is the first patient to study. The rate of SLN identification was 88,2%, the rate of accuracy was 76,6%, the rate of sensitivity was 88,8% and the rate of false-negatives was 10%. In conclusion, the results revealed the concordance between the literature.On this study SNB, that has been applied frequently instead of axillary dissection, was performed on our patients successfully and the clinical results were analysed.