Protein oranları farklı iki alabalık yeminin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W.1792) yavrularının gelişmeleri üzerine etkileri
- Tez No: 28169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
-20- 5. ÖZET Alabalık isletmelerinde yem giderlerinden kaynaklanan masrafların azaltılması, ancak bilinçli bir besleme ve yemlerin balıkların tüm gereksinimlerini karşılayabilecek kalitede olmasıyla mümkündür. Bu düşünceden hareket edilerek bu çalışmada, farklı düzeylerde ham protein içeren iki ticari yemin iki ayrı oranda alabalıklara yedirilmesinin, balıkların canlı ağırlık artısı ve yem değerlendirme sayılarının etkilerinin araştırılması amaçlanmıst ir. Deneme, Sinop-Ayanc ık-înalt ı -Dört havuz 1 ar f daki Al ab al ık üretme ve Yetiştirme isletmesi ' nde yürütülmüştür. Denemede 4 grup oluşturulmuştur. 7. 46 ham proteinli yem balıkların canlı ağırlığın 7. 3 ü oranında I. gruba, 7. 5 i oranında III. gruba verilmiş; 7. 38 ham proteinli yem ise balıkların canlı ağırlığının 7. 3 ü oranında II. gruba, 7. 5 i oranında ise IV. gruba verilmiştir. Denemede, ortalama canlı ağırlıkları 7.80 g olan 400 adet gökkuşağı alabalığı İOncorhynchus mykiss") yavruları kullanılmış, her grupta 100 adet balık bulundurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; A) Gruplardaki balıkların deneme sonunda en yüksek ortalama bireysel canlı ağırlıkları 33.26 g ile III. grupta olmuş 32.20 g ile bunu I. grup izlemiştir. En düşük canlı ağırlık ise 27.13 g ile II. grupta olmuştur. ED Yem değerlendirme sayısı 2.386 ile en iyi I. grupta ve 2.493 ile II. grupta olmuş, en kötü ise 4.151 ile IV. grupta olmuştur. C) Genel sonuç olarak denemenin yürütüldüğü isletmenin koşullarında 7. 46 ham protein içeren yem 7. 38 ham protein içeren yeme göre yavru alabalıkların gelişmelerini daha iyi etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
-21- 5- SUMMARY In order to decrease the expenses which source out from the overhead of the feeding at the trout operations area, is only possible when a sound feeding and right diet process of the fish can be med at the required quality. From this point of wiev two types of commercial diets that contained raw protein applied to the t rout s at the different rations. It is applied to determine for the increase and development of the alive weight and the effect of the feed conversion rate. Experiment is conducted at the trout breed and production center at Sinop/Ayanc ık/ İnal t ı/Dörthavuz lar areas. Experiments are conducted on 4 different types of trouts. Group I is given 46*/. of raw protein with the alive weight ratio of 37. and 57. to the group III; and on the other hand, 387. of the raw protein diet is applied to that trouts whose alive weight is 37. which was the group II and 57. to the group IV. In the experiments 400 young rainbow trouts are used with the mean alive weight of 7.80 gr and each group had about 100 trouts. Thus, according to the experiments that are revealed: A) The maximum weight of the individual alive fish that are consantrated in group III have come up with the weight of 33.26 gr Whereas the weight of minimum trouts consantrated in the group II with the weight of 27.13 gr. B) Best group was group I with the feed conversion rate of 2.386 and the group II of with the rate of 2.499. The worst group was the IV group with the 4.151 reading.-22- C) As a general result, under the condition of the trout operations center, the best result is taken with great progress of the young t rout s are by applying the ratio of 467. of the raw protein in respect to 387..