Sazan havuzlarında piliç gübresi ile gübrelemenin aynalı sazan balıklarının büyüme oranı üzerine etkisi
- Tez No: 28170
 - Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAZAN HAVUZLARINDA PÎLİÇ GÜBRESİ ÎLE GÜBRELEMENİN AYNALI SAZAN BALIKLARININ BÜYÜME ORANI ÜZERİNE ETKİSİ Serdar Yıldırım BOZOKALFA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Doğan ATAY Yıl : 1993, Sayfa: 40 Jüri : Prof.Dr. Doğan ATAY : Prof.Dr. Mustafa KURU : Doç.Dr. Selçuk SEÇER Araştırmamızda ortalama 164 g canlı ağırlığa sahip aynalı sazanlar 168 gün süreyle % 27 hamproteinli yem + gübreleme ve % 45 hamproteinli yemle besleme uygulamasına tabi tutulmuşlardır. Deneme sonunda % 27 hamproteinli yem + gübreleme uygulanan I. grupta ortalama canlı ağırlık ve boy sırasıyla, 510,74 g ve 30,39 cm olurken % 45 hamproteinli yemle beslenen ' II. grupta bu değerler 516,16 g ve 30,31 cm olmuştur. Ortalama kondisyon faktörü her iki grupta 1,84 değerini alırken, yem değerlendirme faktörü I. grupta 3,42, II. grupta 3,40 olarak tesbit edilmiştir. Elde edilen gelir ve yem ile gübre sarfiyatından doğan gider arasındaki fark gözetilerek yapılan ekonomik değerlendirme sonucunda 1 kg balıktan elde edilen brüt gelire göre; % 27 hamproteinli yem + gübreleme uygulanan gruptan elde edilen gelirin ( 13.988 TL/kg), % 45 hamprotein içeren yemle beslenen gruptan elde edilen gelire ( 12.257 TL/kg ) göre yüksek olması nedeni ile daha tercih edilebilir nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
li ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF POND FERTILIZATION USÎNG CHICKEN MANURE ON THE GROWTH RATE OF MİRROR CARPS Serdar Yıldırım BOZOKALFA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof.Dr. Doğan ATAY Year : 1993, Page : 40 Jury : Prof.Dr. Doğan ATAY : Prof.Dr. Mustafa KURU : Assoc. Prof. Dr. Selçuk SEÇER Two different feeding regimes were applied to mirror carps of 164 g mean weight for a period of 168 days. The first feeding regime consisted of a fish feed containing 27 % crude protein and pond fertilization using chicken manure. The second feeding regime consisted only of a fish feed containing 45 % crude protein. The results obtained are as follows, the mean weight and legth values obtained in the group, fed with a diet containing 27 % crude protein + fertilization, were 510.74 g and 30.39 cm reopectively. The mean weight and length values for the group, fed with a diet containing 45 % crude protein, were 516.16 g and 30.31 cm respectively. The condition factor was found to be 1.84 for both groups getting different feeding regimes. Nevertheless, feed conversion coefficients were determined for the I and II group as 3.42 and 3.40 respectively. Based on the production costs calculations, it was found that the income gained per kg fish getting the first feeding regime turs out to be 13 988 TL where as the income gained per kg fish in the second group is 12 257 TL. It could therefore, be concluded that the first feeding regime consisting of a fish diet containing 27 % crude protein and fertilization is economically preferable to the second feeding regime which consisted of a fish diet containing 45 % crude protein. KEY WORDS : Mirror Carp, Fertilization, Growth rate, Condition Factor, Feed Conversion Coefficient.