Klinoptilolit katkılı cam iyonomer simanın fluor salınımı ve antibakteriyel özelliklerindeki değişimin incelenmesi
Analysis of exchange in the fluoride release and antibacterial properties of clinoptilolite added glass ionomer cement
- Tez No: 281719
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cam iyonomer simanlar fluor salınımı özellikleriyle önem kazanmaktadırlar. Klinoptilolit, alumünosilikat yapısında bir mineraldir. Absorban, iyon değiştirme, antibakteriyel özellikleriyle dikkat çekmektedir.Bu çalışmanın amacı, cam iyonomer simana klinoptilolit eklenerek ideal özelliklere sahip bir siman materyali oluşturmaktır. Bu amaçla kontrol grubu ve test grupları oluşturularak fluorid salınımı ve antibakteriyel etkinlik incelenmiştir. Test grupları cam iyonomer simana % 5 (Grup B), % 10 (Grup C) ve % 15 (Grup D) oranlarında klinoptilolit eklenerek hazırlanmıştır. Kontrol grubu olarak (Grup A) katkısız cam iyonomer siman kullanılmıştır. Fluorid salınımı ölçümü için her bir grup için 10'ar adet siman örneği hazırlanmıştır. Örneklerin 1., 2., 3., 4., 7., 14., 21., 28., 35. ve 42. günlerde Orion 720A+ marka iyon selektif elektrod cihazı ve Orion Fluorid elektrodu kullanılarak fluor salınımı ölçümleri yapılmıştır. Antibakteriyel etki direkt kontakt test yöntemi ile Streptococcus mutans ve Lactobacillus casei standart suşları kullanılarak yapılmıştır. 96 kuyucuklu mikropetrinin tabanında sertleştirilen siman örneklerinde başlangıç, 1., 2., 3., 17., 18.ve 24. saatlerde bakteri yoğunlukları 620 nm de mikropleyt spektrofotometrisinde değerlendirilmiştir.İstatistiksel analizler NCSS-PASS 2008 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis , Mann Whitney U, Friedman ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.Bu çalışmanın sınırları içinde test gruplarının fluor salınımı ve antibakteriyel etkinlik açısından kontrol grubuna anlamlı olarak bir üstünlüğü saptanmamıştır. Sonuç olarak, klinoptilolit cam iyonomer simanın kimyasal yapısında pasif olarak kalmıştır. Cam iyonomer siman formülasyonun yeniden yapılandırılacağı çalışmalarda klinoptilolitin etkinliğinin değerlendirilmesine gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Importance of glass ionomer cements are increased for their fluoride release. Clinoptilolite is an aluminosilicate structured mineral and is noticed with absorbent, ion change and antibacterial characteristics.The aim of this study is to make an ideal cement material with adding clinoptilolite to glass ionomer cement. By this aim, control groups and test groups were formed to analyse flouride release and antibacterial effects. Test groups were formed by adding %5 percent (Group B), %10 percent (Group C) and %15 percent (Group D)of clinoptilolite to glass ionomer cement. Pure glass ionomer cement were used as control group (Group A). For each group 10 pieces of cement specimen were prepared to measure fluoride release. Fluoride release of specimens were measured on the 1st, 2nd, 3rd, 7th, 14th, 21st, 28th, 35th and 42nd days using ion selective electrode device Orion 720A+ and Orion Fluoride electrode. The analysis of antibacterial properties was made by direct contact test method with using Streptococcus mutans and Lactobacillus casei strains of bacterium. The bacterial density in the cement specimens which were solidified on the floor of 96-well microtiter plates, were analysed with microplate spectrophotometer on the h-hour, 1st, 2nd, 3rd, 17th, 18th and 24th hours.Statistical analysis were made with NCSS-PASS 2008 programme. Data were analysed by Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Friedman and Wilcoxon tests.In the limits of this study, test groups showed no significant advantage to the control group in terms of fluoride release and antibacterial properties. In conclusion, clinoptilolitine stayed passive in the chemical structure of glass ionomer cement. The effectiveness of clinoptilolitine has need to be analysed in the studies of restructuring glass ionomer cement formulation.