Preparation and characterization of alternative porous materials for hydrogen storage
Hidrojen depolama için alternatif gözenekli malzemelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 953334
  2. Yazar: ORKUN ERGÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, üç farklı gözenekli malzemenin hidrojen depolama özelliklerine ilişkin bir araştırma sunmaktadır: bunlar klinoptilolit (CLN) ve katyon değiştirilmiş formları, ZIF-8 (bir zeolitik imidazolat çerçeve) ve gözenekli silikon nanotellerdir (SiNW'ler). Na⁺, K⁺, Li⁺, Ag⁺, Ni+2, Ca+2, Cu+2 ve Mg+2 içeren katyon değişim prosedürü, 1.0 M NH₄NO₃ çözeltisinin 80 °C'de temas ettirilmesinin ardından 450 °C'de kalsinasyonu sonucu elde edilen CLN'nin H⁺ formuna uygulanmıştır. ZIF-8'in ve Li+ ve Na+ katyonları ile modifiye edilmiş formlarının sentezi solvo-termal yöntemle gerçekleştirilmiştir. Au ve Li-katkılı gözenekli Si nanotelleri sentezlemek için iki aşamalı MACE prosedürü kullanılmıştır. CLN ve ZIF-8 örneklerinin karakterizasyonu XRD, XRF, SEM, FT-IR ve 77 K'de N2 adsorpsiyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. SiNW örnekleri ise SEM, EDS ve 77 K'de N2 adsorpsiyonu ile karakterize edilmiştir. Tüm örneklerin hidrojen adsorpsiyon izotermleri 113 kPa basınca kadar 77 K sıcaklıkta elde edilmiştir. Tüm CLN numuneleri arasında, 0,5 M LiNO3 ile modifiye edilen numunenin 3,458 mmol g-¹ ile en yüksek H2 depolama kapasitesine sahip olduğu bulunmuştur. Buna karşılık, LiNO3 ile modifikasyon, ZIF-8 numunelerinin BET yüzey alanında veya H2 depolama performansında gözle görülür bir iyileşme sağlamamıştır. Gözenekli SiNW'lerin H2 adsorpsiyon kapasiteleri, incelenen tüm örnekler arasında en düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an investigation into the hydrogen storage properties of three distinct porous materials: clinoptilolite (CLN) and its cation-exchanged forms, ZIF-8 (a zeolitic imidazolate framework) and porous silicon nanowires (SiNWs). The Na⁺, K⁺, Li⁺, Ag⁺, Ni²⁺, Ca²⁺, Cu²⁺, and Mg²⁺ cation exchange procedure was applied to the H⁺ form of CLN, which was obtained by contacting 1.0 M NH₄NO₃ solution at 80 °C, followed by calcination at 450 °C. The synthesis of ZIF-8 and its in situ modified forms with Li+ and Na+ cations was accomplished via the solvo-thermal method. The two-step MACE procedure was used to synthesise Au and Li-doped porous Si nanowires. The characterization of the CLN and ZIF-8 samples was performed using XRD, XRF, SEM, FT-IR, and N2 adsorption at 77 K. The SiNW samples were characterized by means of SEM, EDS, and N2 adsorption at 77 K. The hydrogen adsorption isotherms of all samples were obtained at temperatures 77 K up to a pressure of 113 kPa. Among all CLN samples, the sample modified with 0.5 M LiNO3 was found to have the highest H₂ storage capacity of 3.458 mmol g⁻¹. By contrast, in situ modification with LiNO3 did not result in any noticeable improvement to the BET surface area or H2 storage performance of ZIF-8 samples. The H2 adsorption capacities of the porous SiNWs were found to be the lowest among all the samples examined.