Distraksiyon osteogenezinde Er:YAG lazer osteotomisinin ve düşük düzeyli lazer tedavisinin yeni kemik oluşumu üzerindeki etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Investigation of histopathologic effects of Er:YAG osteotomies and LLLT on bone formation in distraction osteogenesis
- Tez No: 281731
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışmanın amacı Er:YAG lazer osteotomileri ve düşük düzeyli lazer tedavisi uygulamaları ile distraksiyon osteogenezinde kemik oluşumunu hızlandırararak, konsodilasyon fazını kısaltmak ve elde edilen bulgular doğrultusunda kliniğe yönelik hasta konforunu arttırmayı amaçlayan bir protokol oluşturmaktır.Çalışmamızda dört gruba ayırdığımız 64 adet erkek Sprague-Dawley cinsi sıçanda Er:YAG lazer ve konvansiyonel frez kullanılarak tek taraflı tibia osteotomisi gergerçekleştirilmiştir. Fabrike edilmiş tek yönlü distraktör apareylerinin yerleştirilmesinin ardından beş günlük latent periyot beklenmiş, ardından günde iki kez 0,25 mm olmak üzere sekiz gün boyunca distraksiyon uygulanmıştır. İki grupta distraksiyon apareyinin her aktivasyonunu takiben distraksiyon aralığına DDLT'si (Ga-Al-As) uygulanmıştır. Operasyon sonrası denekler 21. ve 42. günlerde sakrifiye edilerek, tibialar tarafsız histolojik inceleme için hazırlanmıştır.Deneklerde 4 mm'lik uzama elde edilmiştir. Histolojik olarak, Er:YAG lazer osteotomisi ve DDLT'nin birlikte uygulandığı grubun kemik trabekülasyonu ve ossifikasyonu diğer gruplardan üstün bulunmuştur.Er:YAG lazer osteotomisi ve DDLT'nin birlikte uygulanması distraksiyon osteogenezi sonrasında konsodilasyon fazındaki kemik oluşumunu hızlandırmıştır. Bu protokolün konsodilasyon fazını kısaltarak distraktör apareyinin erken dönemde çıkartılmasına olanak sağlayarak, uzun süren aparey retansiyonundan kaynaklı olumsuz gelişmeleri ortadan kaldıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether Er:YAG osteotomies and low-level laser (LLL) application during distraction osteogenesis could accelerate bone regeneration and decrease the length of the consolidation phase and thereby develop a clinical treatement protocol to reduce potential patient morbidity.64 male Spargue-Dawley rats, divided in 4 groups, underwent unilateral tibial osteotomies performed with Er:YAG laser and conventional drill. After placement of unidirectional fabricated distraction devices, a latency period of 5 days was executed. Distraction progressed at 0,25 mm twice a day for 8 days. In two groups, immediately after each device activation, the experimental side, chosen randomly, was treated with LLLT (Ga-Al-As) in the area of the distraction gap. 64 animals each were sacrificed at 3 and 6 weeks postoperation, and each tibia was prepared for histologic examination in a blinded fashion.Eight millimeters of distraction was achieved in each rat. Histologically, the area of new bone trabeculation and ossification was more advanced for the Er:YAG osteotomy combined with LLLT treated group, at all time period than in the controls.Er:YAG osteotomy and LLLT applied together, accelerates the process of bone regeneration during the consolidation phase after distraction osteogenesis. The adjunctive use of this protocol may allow a shortened period of consolidation and therefore permit earlier device removal, with the avoidance of morbidity associated with prolonged device retention.