Scorzonera veratrifolia Fenzl köklerinin petrol eteri ekstresi üzerinde araştırmalar
Research on petroleum ether extract of the roots of Scorzonera veratrifolia Fenzl
- Tez No: 281732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Scorzonera L. türleri geleneksel tıpta farklı hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada Bitlis' ten toplanan S. veratrifolia türünün köklerinin metanol ekstresinin petrol eteri fraksiyonu kimyasal bileşikleri açısından incelenmiştir. S.veratrifolia köklerinin petrol eteri fraksiyonunda ß-amirin, germanikol, lupeol, ?-amirin, psödo-taraksasterol, taraksasterol, ß-amirin asetat, germanikol asetat, lupeol asetat, ?-amirin asetat, psödo-taraksasterol asetat, taraksasterol asetat, ß-amirinon, germanikon, ?-amirinon, fern-7-en-3-on, lupenon ve ß-sitosterol bulunduğu belirlenmiştir. Bu maddelerin S.veratrifolia türünde varlığı ilk defa bu çalışma ile ortaya konmaktadır.Maddelerin ayrılmasında sütun kromatografisi, preparatif ince tabaka kromatografisi, GC-MS yöntemleri kullanılmıştır. Yapıları GC-MS, 1H-NMR, 13C-NMR, DEPT, HSQC, HMBC yöntemleri kullanılarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Scorzonera L. species have been used in traditional medicine for different diseases.In this study, petroleum ether fraction of the MeOH extract of the roots of Scorzonera veratrifolia, which was collected from Bitlis, was investigated for its chemical compounds.In this study, ß-amyrin, germanicol, lupeol, ?-amyrin, pseudo-taraxasterol, taraxasterol, ß-amyrin acetate, germanicyl acetate, lupenyl acetate, ?-amyrin acetate, pseudo-taraxasteryl acetate, taraxasteryl acetate, ß-amyrenone, germanicone, ?-amyrenone, fern-7-en-3-on, lupenone and ß-sitosterol were determined from the petroleum ether fraction of the roots of S. veratrifolia. The presence of these compounds has been shown for the first time from S. veratrifolia.Column chromatography, preparative thin layer chromatography, GC-MS were used for seperation of these compounds. Their structures were determined by using GC-MS, 1H-NMR, 13C-NMR, DEPT, HSQC, HMBC spectral methods.