Menopozal dönemlerdeki kadınlarda alt üriner sistem semptomlarının belirlenmesi
Determination of lower urinary tract symptoms in menopausal women
- Tez No: 281742
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN (YEŞİLTEPE) OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 40 yaş ve üzeri kadınlarda alt üriner sistem semptomlarını belirlemek amacıyla planlanmış kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır.Ara?tırma örneklemini, Bursa ili nüfus sayımı verileri doğrultusunda 40 yaş ve üstü gruplarından 1\10.000`lik tabakalı örneklem yöntemiyle belirlenen 312 kadın olu?turmu?tur. Ara?tırmada veri toplama araçları olarak kadınların sosyo-demografik ve genel sağlık özelliklerini belirlemek için anket formu ve alt üriner sistem semptomlarını (AÜSS) belirlemek için Bristol Kadın Alt Üriner Sistem Semptomları (BFLUTS) soru formu kullanılmı?tır. Veriler 20 Ocak-20 Temmuz 2009 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Ara?tırma Merkezi Doğum ve Kadın Hastalıkları Kliniğine ba?vuran hastalara eşlik eden, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 40 yaş ve üzeri kadınlarla yüz yüze görüşülerek toplanmı?tır.Kadınların yaş ortalamasının 51,38±8,06 olduğu, %87,5`inin evli olduğu, %77,2`sinin çalışmadığı, %69,9`unun okuryazar-ilköğretim mezunu olduğu saptanmı?tır. Çalışmada en sık görülen AÜSS; idrara sıkışma hissi, mesanede ağrı, günde en az bir kez idrar kaçırma, öksürürken, hap?ırırken vb. idrar kaçırma, tuvalete yeti?emeden idrar kaçırma, kesik kesik idrar yapmadır. Çalışmamızda kadınların BFLUTS Soru Formu`na göre toplam ölçek puanları tüm ya? grubu kadınlarda 9,97±9,99; 40-44 ya? grubunda 9,32±10,47; 45-49 ya? grubunda 8,85±8,59; 50-54 ya? grubunda 10,09±9,72; 55-59 ya? grubunda 9,20±8,80; 60 ya? ve üzeri ya? grubunda 13,93±12,67 olarak bulunmu?tur. Bu çalışmada menopoza giren, ileri ya?ta, eğitim seviyesi dü?ük, çalı?mayan, doğum sayısı fazla, beden kitle indeksi yüksek, kronik hastalığı olan, sürekli ilaç kullanan, kronik konstipasyonu olan ve sık üriner yol infeksiyonu olan kadınlarda AÜSS`nin daha fazla yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-sectional descriptive study is to determine lower urinary tract symptoms in 40 years and over women.Study population, determined by stratified sampling of 1/10.000 from groups of women aged 40 and above according to the provincial population census of Bursa, consists of 312 women. A questionnaire form, to define socio-demographic and general health characteristics of the women and Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms (BFLUTS) Questionnaire, to define lower urinary tract symptoms (LUTS) were used for data acquisition of our study. All the data were acquired personally from voluntary women aged 40 and over, escorting patients referred to Uludag University Medical Faculty, Medical Education and Research Centre, Department of Gynaecology and Obstetrics between 20 January ? 20 July 2009.Mean age of the women included was 51.38±8.06, 87.5% were married, 77.2% house wife and 69.9% were literate-primary education graduates. The most common LUTS observed were urgency, bladder pain, incontinence at least once a day, stress incontinence during laughing, sneezing, etc., failing to reach the toilet in time and urinary hesitancy. Total BFLUTS score for all the age groups was 9.97±9.99; 9.32±10.47 for 40-44 age group, 8.85±8.59 for 45-49 age group, 10.09±9.72 for 50-55 age group, 9.20±8.80 for 55-59 age group and 13.93±12.67 for 60 and above.In this study we observed that LUTS is more common in old, menopausal, non-working women with low education levels, high parity and BMI, chronic illnesses, constipation, long-term drug treatment and frequent urinary tract infections.