Waller dejenerasyonu yerleşme döneminin farklı motor ünite sayı tahmin yöntemleri ile izlenmesi
Different motor unit number estimation techniques during wallerian degeneration
  1. Tez No: 281741
  2. Yazar: ZEYNEP ÜNLÜSOY ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyopatoloji, Nöroloji, Physiopathology, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Önceki bir çalışmamızda periferik sinir kesisi sonrası Waller dejenerasyonu yerleşme döneminde, bileşik kas aksiyon potansiyelinin (CMAP) amplütüdünde gözlenen düşmenin tahmini motor ünite sayısı (MUNE) düşüşüne göre çok daha belirgin olduğu saptanmışdı. İnkremental MUNE yöntemindeki bazı sınırlılıklar nedeniyle benzer bir CMAP/MUNE karşılaştırma çalışmasının istatistiksel motor ünite sayı tahmini yöntemi kullanarak yapılması planlandı. Çalışmalar 5 kadın, 1 erkek hastada travmadan sonraki 22-98. saatler içinde yapıldı. İlk elektrofizyolojik çalışmanın gerçekleştirilme zamanı 21,5?48,5 (ortalama 28,3±10,2) saatler arasındaydı. CMAP kayıtlaması ve istatistiksel MUNE travma bölgesinin distal segmentinden elektriksel uyarım ile çalışıldı. Aynı çalışma asemptomatik tarafta da tekrarlanarak semptomatik/asemptomatik (S/AS) CMAP ve MUNE oranları elde edildi. CMAP tamamen kaybolmadan önce tekrarlayan incelemeler bir sinir için dört kez, bir sinir için iki kez, dört sinir için üç kez yapıldı. CMAP'larda MUNE'lere oranla daha belirgin bir düşüş görüldü ve S/AS CMAP oranları MUNE oranlarından anlamlı derecede daha düşük bulundu. Bu bulgular özellikle, 72 saatten sonraki dönemde belirgindi ve sMUP (yüzeyel kayıtlı motor ünite potansiyeli) değerlerindeki düşüşle paralellik göstermekteydi. Erken dönem Waller dejenerasyonunun patofizyolojik kanıtları üzerine düşünmemizi sağlayan inkremental yöntemle yaptığımız gözlemleri, istatistiksel MUNE yöntemi ile yaptığımız bu çalışma doğrular görünmektedir. CMAP kaybının beklenen aksonal dejenerasyondan daha fazla olması, dejenerasyona giden ancak halen uyarılabilirliğini koruyan sinir liflerinin innerve ettiği motor ünitelerde normal şekilde aktive olan kas liflerinin yanı sıra sinaptik disfonksiyon sonucu ateşlenmeyen kas liflerinin bulunmasına bağlanabilir. Bu da kesilen sinir tamamen uyarılmaz hale gelmeden önce, nöromüsküler sinapsların asenkron bir şekilde dejenere olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In an earlier study, we found significantly higher compound muscle action potential (CMAP) amplitude loss as compared to the loss of estimated motor unit numbers (MUNE) during Wallerian degeneration after peripheral nerve transections. In order to evercome some drawbacks of incremental MUNE method, we performed a similar CMAP vs MUNE comparison by using the statistical MUNE method. Initial electrophyiological studies on the 6 patients were made between 22-98 hours after the injuries. CMAP recordings and statistical MUNEs of the appropriate hand muscles were studied with electrical stimulations distal to the injury site. The same studies were carried out on the intact sides and symptomatic/asymptomatic side (S/AS) CMAP and MUNE ratios were calculated. Prior to the complete disappearance of the CMAPs, repeat examinations could be performed 4 times 1 nerve, 2 times 1 nerve, 3 times in 4 nerves. The S/AS CMAP ratios were lower than the MUNE ratios in all of the patients, This study performed with the use of statistical MUNE strengthens our previous observation by incremental method which had led us to think that it may have some relevance on the pathophysiology of early Wallerian degeneration. CMAP amplitude loss more than expected from the amount of axonal degeneration might imply the presence of considerable amount of inactive muscle fibers in the motor units innervated by some nerve fibers which are undergoing degeneration but still keeping their excitability. This might be explained by failing of neuromuscular synapses in an asynchronous order before complete unresponsiveness of the motor unit ensues.