Farklı pH ortamlarında zirkonya seramiklerinin sertlik ve kırılma mukavemetinin mikroyapı analizi ile incelenmesi
The evaluation of hardness and fracture toughness of zirconia ceramics stored in environments with different pH values using microstructural analysis
- Tez No: 281791
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TUNCELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yttrium ile stabilize zirkonya (Y-TZP) seramikleri, kuron ve köprü protezlerinde metal altyapı yerine, üstün dayanım ve estetik özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Yüksek bükülme dayanımı özelliklerinin yanı sıra ileri teknoloji CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) (Bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim) üretim teknikleriyle hazırlanabilmeleri, çok üyeli ve arka bölge köprü protezlerinin yapımında elde edilen hassasiyet ve kolaylıklar, bu materyallerin kullanımına olan ilgiyi arttırmaktadır. Malzemenin yüksek eğme dayanımı, baskı kuvvetleri altında kristal yapının değişim göstermesiyle meydana gelen faz değişimi ile açıklanmaktadır. Tüm bu olumlu özelliklerine karşılık, Y-TZP seramiklerin diş hekimliği protetik uygulamalarında kullanılmasının çok yeni olması nedeniyle, uygulanan kuvvetler ve ağız ortamındaki değişimler karşısındaki davranışları konusunda bilimsel çalışmalarla desteklenmiş yeterli kanıt bulunmamaktadır.Bu çalışmanın amacı, ağız ortamındaki pH değişimlerinin zirkonya altyapılar ve bu yapılar üzerine uygulanmak üzere üretilen seramik materyallerinin, uygulama sonrası bu değişimlerden etkilenme şekilleri ve dayanımları üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Yttrium stabilized zirconia (Y-TZP) ceramics are used in fixed prosthodontics instead of metal substructure due to their superior mechanical and esthetic properties. The general interest the usage of Y-TZP materials increased because of their high flexural strength, high technology CAD-CAM(Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) productions methods and ease & precision achieved in fabrication of posterior crowns and bridges. The material?s advanced mechanical properties are explained by phase transformation which occurs by changes in the crystal matrix under compressive forces.Despite all the positive aspects of the material stated above, usage of Y-TZP ceramics in dentistry is relatively new and support of scientific data about behavior of the material in oral environment is scarce.The aim of this study is to investigate and evaluate the effects of the pH changes in the oral cavity on zirconia and feldspathic ceramic materials