Mezyal temporal lob epilepsili hastalarda preoperatif ve postoperatif interiktal EEG bulgularının değerlendirilmesi ve prognozu belirlemede önemi
Preoperative and postoperative interictal EEG findings in mesial temporal lobe epilepsy patients and correlations with long-term outcome after surgery
- Tez No: 281792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
TLE erişkin yaş grubunda en sık görülen parsiyel epilepsidir. En sık etyolojik neden MTS bağlı izlenen ve epilepsi cerrahisinin üçte ikisini kapsamaktadır. Cerrahi öncesi epileptik odağın belirlenmesinde interiktal EEG bulgularının yararlı olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada MTS tanısı ile opere edilen hastaların operasyon öncesi ve sonrasında yapılan rutin EEG bulguları değerlendirilerek cerrahi sonrası hastaların prognozunu tahmin etmede yardımcı olup olmayacağı araştırıldı. Çalışmaya 1999-2009 yılları arasında opere edilmiş 49 hasta (23 K, 26 E) dahil edildi. Rutin EEG bulguları interiktal epileptiform deşarjlar (temporal-ekstratemporal), fokal yavaş dalga aktivitesi ve jenaralize paroksizmal yavaş dalga aktivitesi olarak gruplanarak incelendi. Ayrıca hastaların dosyaları incelenerek ailede epilepsi, febril nöbet ve diğer risk faktörleri verileri değerlendirildi. Cerrahi sonlanım postoperatif birinci ve ikinci yılda Engel sınıflaması ile yapılmışdı. Toplam 215 EEG kaydı incelendi. Postoperatif 1.yılda hastaların %81,6'sı 2. yılda %87,8'i nöbetsizdi. Ailede epilepsi öyküsü olmayan hastaların çoğunluğunda cerrahi sonrası iyi prognoz (Engel I) saptandı ve istatistiksel olarak anlamlıydı. Febril nöbet öyküsü ve diğer risk faktörleri ile prognoz arasında ilişki saptanmadı. Çalışmamızda preoperatif değerlendirdiğimiz tüm interiktal EEG parametreleri ile Engel sınıflaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edemedik. Ancak IED ve YDA olmayan hastaların tümünde ve unilateral IED ve YDA olan hastaların %57'sinde iyi prognoz saptandı. Postoperatif interiktal bulgular ile prognoz arasında istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Rutin EEG'nin uzun dönem cerrahi sonlanımı ve nöbet prognozunu tahmin etmede iyi bir araç olduğunu göstermek için daha fazla hasta ile yeni çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
TLE is the most frequently seen adult-type of partial epilepsy. The most frequently observed etiologic factor is MTLE due to MTS which constitutes two thirds of the cases who had undergone epilepsy surgery. Interictal EEG findings have been reportedly useful in preoperative localization of the epileptic focus. In this study, routine pre-and postoperative EEG recordings of the patients operated with the diagnosis of MTS were evaluated to determine if EEG findings might be helpful in predicting postoperative prognosis of the patients. Forty nine patients (26 M, 23 F) who had been operated between 1999-2009 were included in the study. Routine EEG findings were analysed in groups of IED, FSWA, and generalised paroxysmal slow-wave activity. In addition medical files of the patients were screened to assess for the presence of any familial history of epilepsy, febrile seizures, and other risk factors. Surgical outcome was determined based on Engel classification performed for the first, and second postoperative years. Totally 215 EEG recordings were examined. In the first, and second postoperative years, 81.6%, and 87.8 % of the patients were seizure-free, respectively. In most of the patients without any evidence of familial history of seizure, postoperative prognosis (Engel I) was statistically significantly improved. No correlation was found between history of febrile seizure, other risk factors, and prognosis. We could not detect a statistically significant correlation between all preoperative interictal EEG parametres we evaluated, and Engel classification. However in all patients without any IED, and FSWA, and 57 % of cases with unilateral IED, and FSWA, an improved prognosis was detected. A statistically significant correlation between postoperative interictal findings, and prognosis could not be found. Further studies involving higher number of patients can be conducted to demonstrate that routine EEG is a better tool in predicting long-term surgical outcomes, and prognosis of seizures.