Gökova özel çevre koruma alanının doğal peyzajının saptanması ve plantasyon için önerilerin belirlenmesi
- Tez No: 28179
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 VI I I. ÖZET Gökova masmavi denizin, zümrüt yeşili ormanlarla kucaklaştığı doğa harikalarından "biridir. Eşsiz doğasının yanında tarihi kalıntıları ile de büyük bir turizm potansiyeli oluşturmaktadır. Geçen zaman içinde insanların bilinçsizce bu doğal yapıyı tahrip etmesi, günümüzde birçok kurum ve kuruluşu harekete geçirmiş, bütün bunların bir sonucu olarak Gökova, Özel Çevre Koruma Bölgesi adı altında korunmaya alınmıştır. Böylesine özellikli alan olarak nitelendirilen Gökova* nm doğal peyzajının korunabilmesi için öncelikle, o bölgeye hakim bitki örtüsünün incelenmesi gerekir.Bu sepeble aldığımız 5 quadrat sonucunda tespit ettiğimiz hakim ağaç toplulukları Pinus brutia ve Liquidambar orientalis olmuştur.Bölgeye hakim çalı topluluklarının başında da Quercus coccifera,Styrax officinalis,Phillyrea media, Arbutus unedo, Arbutus andrachne,Pistacia lentiscus,Myrtus communis, Nerium oleander, Vitex agnus-castus,Laurus nobilis,Cercis siliquastrum gelmektedir.Yine bölgedeki hakim otsu topluluklarda Campanula lyr at a, Euphorbia acanthot- hamnus, Euphorbia dendroides,Pholmis fruticosa,Aspholdelus aestivus, Cistus creticus vs. olmuştur. Sonuç olarak tarih, doğa ve peyzaj bütünlüğü açısından muhte-.. şem bir görüntü veren Gökova' nm yeni dizayn çalışmaları yapılırken, yukarıdaki türler dikkate alınarak, ekolojik denge sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
46 Ix.SUMMARY Gökova is one of the natural wonders where the“bright ”blue see meets emerald green forest «İt has a tourism potential with its ?unique nature“beside its historical remains* İn the cars e of time, destruction of the natural structure by the people, act i vat e d many instutions nowadays.As a result of all these factors, Gökova has ”been incwded in the environment protection program* As a result of all these factors, Gökova has been taken under protection with the name of Special Environment Protection Area. To protect the natural landscape of Gökova which is regarded as a characteristic area, primarily its dominant plants should be studied.Por this season we took 5 quadrates and determined Pinus brutia and Liquidambar orientalis wroden tree communitiy and also Çhıerc'us coccifera,Styrax officinal is, Phil lyrea media, Arbutus unedo, Arbutus andrachne,Pistacia lentiscus,%Ttüs communis, Nerium oleander, Vit ex agnus-castus,Laurus nobilis,Cercis siliquastrum were spread as brush wood communitiy «Dominant herbaceous plants of this area were Campanula lyr at a, Euphorbia acant hot hamnus, Euphorbia dendroides, Pholmis fruticosa Aspholdelus aestivus,Cistus creticus %".. It's the author's blief that to ensure the history nature and landscape completeness of the locality while we are making new desing studies in Gökova, we must take into consideration the species that we mentioned above to provide the ecological balance*