Müziğin yoğun bakım ünitesinde serebro vasküler olay tanısıyla yatan hastalarda konfor, anksiyete ve ağrıya etkisinin incelenmesi
Examination the effect of music on comfort, anxiety and pain at the cerebrovascular accident patients in critical care unit
- Tez No: 281805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yoğun bakım üniteleri, fiziki durumu ağır olan hastaların monitörize edilerek, yaşam fonksiyonlarının desteklendiği özel dikkat gerektiren bölümlerdir. Bu ünitelerde hastalar sıklıkla ağrı, anksiyete yaşamakta ve bu durum konforlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, yoğun bakımda Serebro Vasküler Olay (SVO) tanısıyla yatan hastalarda müziğin ağrı, anksiyete ve konfor üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla kendinden kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır.Araştırma Adana Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde az iki gün yatan bilinci açık, işitme sorunu olmayan, Türkçe konuşabilen, 24 saat içerisinde analjezik, sedatize edici ilaç almamış, araştırmaya katılmayı kabul eden, erişkin, serebro vasküler hastalığı olan hastalarda yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, yedi ayrı form kullanılmıştır. Hastaların tanıtıcı özellikleri ve yaşam bulguları ile ilgili olan birinci ve ikinci form literatürden yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Üçüncü form, ağrı şiddetini ölçmede kullanılan Visual Analogue Scale (VAS); dördüncü, beşinci ve altıncı form, anksiyete düzeyini ölçmede kullanılan yüz skalası ile durumluk (STAI-1) ve sürekli (STAI-2) kaygı envanteri; yedinci form, hastaların genel rahatlığını belirlemede kullanılan genel konfor ölçeğidir.
Özet (Çeviri)
Critical care units are special units where patients, whose clinical status are severe, were monitorized and vital functions were supported. In these units patients frequently experience pain and anxiety, and their comfort is affected negatively. This half-experimental study was conducted on cerebrovascular accident patients in clinical care unit for the purpose of examining effects of music, on the patients' pain, anxiety and comfort status.The population of this study include adult patients that were hospitalized in critical care unit of Adana State Hospital who were conscious, who had no hearing problem, who can speak Turkish, who have not given analgesic in 24 hours, who had accepted to be included in the study and who had cerebrovascular disease. Seven different data collecting forms were used in the study. First and second forms were about characteristic features and life findings of the patients and were developed by the investigator. Third form was VAS (Visual Analogue Scale) scale that was used to evaluate pain level. Fourth, fifth and sixth forms were to evaluate anxiety levels and included occasion (STAI-1) and continuous (STAI-2) anxiety scales. Seventh form was general comfort scale which determined general comfort status of patients.