ARDS / ALI tanılı hastalarda plazma Pentraxin -3, İnterlökin-1 beta, Tümör nekrozis faktör alfa, C-reaktif protein'in mortalite ve tedavi sürecindeki değerlerinin karşılaştırılması
Plasma pentraxin -3, Interleukin-1 beta, Tumor necrosis factor alpha, C-Reactive Protein comparison of these values at mortality and treatment process in patients with ARDS / ALI
- Tez No: 281831
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ALI ve ARDS, ciddi hipoksemi, solunum yetmezliği ve zayıflamış akciğer kompliansına yol açan, alveoler epitelyal ve endotelyal bariyerlerinin hasarına neden olan lokal (pulmoner) ya da sistemik etkilere inflamatuar yanıtla karakterize, akut başlangıçlı bir sendromdur. Bu inflamatuar süreçte, proteinöz pulmoner ödeme yol açan alveoler kapiller membran bütünlüğünün kaybıyla birlikte aşırı miktarda nötrofil göçü, proinflamatuar sitotoksik mediatör salınımı gerçekleşir.Doğal immünite patojenlere karşı ilk ve önemli rol oynayan bir savunma sistemidir. Doğal immünitede rol alan reseptörler intraselüler, hücre yüzeyinde ya da vücut sıvılarında çözünür olabilirler. Çözünür reseptörler kollektinler, fikolinler, kompleman komponentleri ve pentraxinleri içerir. İlk tanımlanan doğal immünite reseptörü olan CRP ve serum amiloid proteini karaciğerde sentezlenen klasik kısa pentraxinlerdir. Uzun pentraxinlerin prototipi olan PTX-3 ise çeşitli dokulardan sentezlenir.Biz çalışmamızda, primer ALI/ARDS tanısı olan hastalarda bu sitokinlerden TNF-?, IL-1ß, önemli bir inflamatuar marker olan CRP ve erken dönemde yükselen PTX-3'ün rollerini incelemeyi, düzeylerini karşılaştırmayı ve tedavi sonucundaki değişimlerini incelemeyi amaçladık.Primer ALI/ARDS tanısı ile anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesine yatışı yapılıp entübe edilen hastalarda yaş, kilo, cinsiyet ve APACHE-II gibi demografik verileri kaydedildi. İlk 24 saat içersinde ve 4.,8.,12., günlerdeki plazma TNF-?, IL-1ß, CRP, PTX-3 düzeyleri ölçüldü. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatışından itibaren ilk 24 saat içersinde, bronkoalveoler lavaj sıvıları da standart bir teknikle alınarak neden olabilecek patojen saptanmaya çalışıldı. Ayrıca belirtilen günlerde hastaların lökosit, nötrofil, trombosit değerleri ve PaO2/FiO2 oranları da kaydedildi.Hastaların yatışında belirgin olarak yüksek olan PTX-3, CRP, TNF-?, IL-1ß düzeylerinin klinik olarak düzelen hastalarda anlamlı olarak düştüğü gözlendi. Yaşamayan hastalarda ise bu değerler yüksek kalmaya devam etti. PTX-3 seviyelerinin iyileşen hastalarda yoğun bakım ünitesinden çıkmadan klinik durumla paralel olarak erken dönemde düştüğü ve buna paralel olarak TNF-? seviyelerinin de anlamlı olarak düştüğü tesbit edildi. Yaşayan ve yaşamayan hastalar arasında 1. ve 4. günler arasında da anlamlı olarak farklılık belirlendi. İncelenen bronkoalveoler lavaj sıvılarında da PTX-3'ün afinitesi olduğu bilinen klebsiella pnömoni, psudomonas aureginosa gibi belirgin patojenlere rastlandı. Sonuç olarak, PTX-3'ün primer ARDS tanılı hastalarda mortaliteyle yakından ilişkili olduğu ve özellikle TNF-? ile paralel olarak değiştiği tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
ALI and ARDS are syndromes of acute onset which cause serious hypoxemia, respiratory failure and compromised lung compliance and are characterized by inflammatory response to local (pulmonary) or systemic effects causing damage in alveolar epithelial and endothelial barriers. In this inflammatory process, with the loss of alveolar capillary membrane integrity causing proteinosis pulmonary edema, excess amount of neutrophile recruitment and proinflammatory cytotoxic mediator release take place.Natural immunity is the defense system that first acts and plays a major role against pathogens. Receptors playing a role in natural immunity can be intracellular, on the cell surface or soluble in body fluids. Soluble receptors are comprised of collectins, phycolins, complementary components and pentraxines. CRP, a first identified natural immunity receptor and serum amyloid protein are conventional short pentraxines synthesized in the liver. PTX-3, a prototype of long pentraxines is synthesized in various tissues.In our study, our objective was to investigate the roles of several of these cytokines, namely TNF-?, IL-1ß, CRP being an important inflammatory marker, and PTX-3 increasing in early stage, compare their levels and examine their changes at the end of the treatment in patients diagnosed with primary ALI/ARDS.Demographical values such as age, weight, gender and APACHE-II were recorded for the patients hospitalized and intubated with a diagnosis of primary ALI/ARDS in anaesthesiology and reanimation intensive care unit. Plasma TNF-?, IL-1ß, CRP, PTX-3 levels within the first 24 hours and on day 4,8,12 were measured. Bronchoalveolar lavage fluids of the patients were taken by a standard technique within the first 24 hours as from their hospitalization in intensive care unit and we tried to identify the pathogen responsible. Moreover, the patients? leucocyte, neutrophil, platelet values and PaO2/FiO2 rates were noted.PTX-3, CRP, TNF-?, IL-1ß levels, which were clearly high during the patient?s hospitalization, were observed to significantly drop in patients recovering clinically. In dead patients, these values remained high. PTX-3 levels were found to be reduced in recovering patients in early stage in line with the clinical status without leaving the intensive care unit and accordingly, TNF-? levels were also found to be significantly reduced. A significant decrease was also established between live and dead patients between day 1 and day 4. Specific pathogens such as klebsiella pneumoniae, pseudomonas aeruginosa against which PTX-3 is known to have affinity were identified in bronchoalveolar lavage fluids examined. In conclusion, it was determined that PTX-3 is closely associated with mortality in patients diagnosed with primary ARDS and changes especially in parallel with TNF-?.