Anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin serebral iskemi sonrası sıçan beyin hücrelerindeki nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Angiotensin converting enzyme inhibitors in rat brain cells after cerebral ischemia neuroprotective effects
  1. Tez No: 281832
  2. Yazar: SÜLEYMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞİN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin iskeminin patofizyolojisinde rol oynayan hücresel apopitozisi önleyebildiği daha önceki çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin yenidoğan sıçan beyin hücre kültürlerinde glutamatla oluşturulan nörotoksik hasarı ve sıçanlarda tek taraflı karotis kommunis ligasyonu ile oluşturulan fokal serebral iskemiyi önleyici ve iyileştirici etkisini araştırmak ve davranış üzerine yaptığı değişiklikleri test etmektir.Materyal ve Metod: Nöron hücre kültürü çalışmasında 3 adet yenidoğan rat kullanıldı. Ratların beyin korteksi çıkartılarak hücre kültürü yapıldı. Hücre kültürlerine anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin tedavi edici dozları verildikten sonra nörotoksik dozda glutamat eklendi ve hücre canlılık testleri yapıldı. Histopatolojik çalışmada 30 rat kullanıldı. Sol kommon karotid arter ligasyonunu takiben 7 gün boyunca kaptopril, ramipril, perindopril ve serum fizyolojik verilen ratlar davranış testleri yapılarak, sakrifiye edildi. Çıkarılan beyinler histopatolojik olarak incelendi.Bulgular: Nöron hücre kültürü çalışmasında, ramipril ve perindopril verilen gruplarda canlı hücre sayısının daha fazla olduğu görüldü. Histopatolojik çalışmada anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin verildiği gruplarda daha az nöronal hasar gözlendi. Perindopril verilen grupta nöronal hasar en azdı. Davranış testlerinde anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin davranış üzerine etkisi bulunmadı.Sonuçlar: Bu çalışmadan elde edilen veriler, serebral iskemi sonrasında nöron yaşam süresinin uzamasında anjiotensin dönüştürücü enzim inhibitörlerinin etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Previous studies revealed that angiotensin-converting enzyme inhibitors could prevent cellular apoptosis which has a role in the pathophysiology of ischemia. The aim of this study was to investigate preventive and therapeutic effect of angiotensin-converting enzyme inhibitors in neurotoxic damage induced by glutamate in brain cell cultures of new-born rats and in focal cerebral ischemia induced by ligation of unilateral carotis communis in rats and to test the changes it makes on behavior.Material and Method : 3 new-born rats were used in neuron cell culture study. Brain cortexes of the rats were removed and cell culture was made. After the treating doses of angiotensin-converting enzyme inhibitors were given to the cell cultures, glutamate of neurotoxic doses were added and cell viability tests were performed. A total of 30 rats were used in histopathological study. The rats were given captopril, ramipril, perindopril and normal saline for 7 days following left common carotid artery ligation. After behavior tests, the rats were sacrificed. The removed brains underwent histopathological analysis.Results: In neuron cell culture study, it was found that number of living cell was higher in the groups which were given ramipril and perindopril. In histopathological study, lower neural damage was observed in the groups which were given angiotensin-converting enzyme inhibitors. Neural damage was the lowest in the group which was given perindopril. Behavior tests showed no effect of angiotensin-converting enzyme inhibitors on behavior.Conclusions: The data obtained in this study revealed that angiotensin-converting enzyme inhibitors might be effective in lengthening life span of neurons after cerebral ischemia.