TME iç düzensizliklerinde Glukozamin ve Kondroitin Sülfat kombinasyonu ile Tramadol'ün eklem sıvısındaki IL?1ß, IL?6, TNF? ve PGE2 seviyelerine etkisi
Effects of Glucosamine and Chondroitine Sulphate combination and Tramadol on IL?1ß, IL?6, TNF? ve PGE2 levels in synovial fluid in TMJ internal disorders
- Tez No: 281841
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplumda gün geçtikçe yaygınlaşan temporomandibular eklem şikayetlerinin çözümü için yeni tedavi seçenekleri arayışları devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, glukozamin ve kondroitin sülfat kombinasyonu ile tramadolün temporomandibuler eklem iç düzensizliklerine etkilerinin klinik ve biyokimyasal olarak incelenmesi ve etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.Tek kör, randomize olarak planlanan bu prospektif çalışmaya MR incelemesinde eklem yüzeylerinde dejenerasyon ve disk deplasmanı saptanan; klinik incelemede ağız açıklığı 35 mm'den az, eklem palpasyonunda hassasiyet ve alt çene hareketleri sırasında ağrı tarif eden Wilkes Sınıf III ve IV hastalar dahil edildi. Hastaların maksimum ağız açıklığı, alt çene hareketleri ve ağrı düzeyi kaydedildi. Her hastadan bilinçli sedasyonla lokal anestezi altında temporomandibuler eklem sinoviyal sıvısı örneği alındı. Bütün örnekler -40°C donduruldu. Hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Bir gruptaki hastalara 2 ay süreyle 1500 mg glukozamin ve 1200 mg kondroitin sülfat kombinasyonu kullandırıldı. Diğer gruba ise 50 mg tramadol 2x1 reçete edildi. İki ayın sonunda hastaların klinik bulguları kaydedilip, aynı prosedürle tekrar temporomandibuler eklem sıvısı alınıp donduruldu. İlaç kullanımı öncesi ve sonrası sinoviyal sıvıdaki İL?1ß, İL?6, TNF-? ve PGE2 seviyeleri karşılaştırıldı.Glukozamin/kondroitin kullanan hastalarda alt çene hareketlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülürken, tramadol grubunda meydana gelen artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Temporomandibuler eklem palpasyonunda hastaların hissettiği ağrı miktarı değerlendirildiğinde, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı azalma gözlenmiştir. Temporomandibuler eklem sinoviyal sıvılarındaki İL?1ß ve PGE2 miktarlarında meydana gelen azalma istatistiksel olarak anlamlı iken; İL?6 ve TNF-? miktarlarında anlamlı azalma saptanmadı.Temporomandibuler eklem iç düzensizliklerinde klinik şikayetleri ortadan kaldırmak için glukozamin/kondroitin kombinasyonu veya tramadol kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular joint internal disorders are global common diseases and new treatment modalities are still beeing searched. The aim of this study is to investigate the effects of glocosamine/chondroitine combination and tramadol clinically and biochemically in temporomandibular joint internal derangement.A single-blind, randomized, prospective clinical study was designed. 30 healthy patients with disk displacement and degenerative changes, maximum inerincisal opening (MIO) less than 35 mm and, pain at palpation of temporomandibular joint were included. Patients? MIO and pain scores at palpation (NS) were recorded. Temporomandibular joint synovial fluid samples were taken under local anaesthesia and conscious sedation from each patient. The samples stored at -40°C. Patients are divided into two groups randomly. 1500 mg glucosamine and 1200 mg chondroitine sulphate were prescribed to one group and tramadol 50 mg to the other one. At the end of two months clinically findings were recorded and synovial fluid samples were taken with the same procedure. IL?1ß, IL?6, TNF-? ve PGE2 levels of synovial fluid before and after medication were compaired.The lower jaw movements in the glucosamine/chondroitine group were increased significantly. The change of jaw movements in tramadol group was not statistically significant. The pain scores at palpation of the temporomandibular joint were improved significantly in both groups. A significantly decrease was detected at IL?1ß and PGE2 levels but not at IL?6 and TNF-? levels.