2007-2009 yılları arasında Adana ilinde uyuşturucu madde kaynaklı suçları işleyen bireylerin sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi
The analyse of socio demographic characteristics of individuals that committed drug crimes between 2007-2009 in Adana
- Tez No: 281840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan, bugün tüm dünyada bir çığ gibi büyüyen ve günümüzde önemli bir problem olarak görülen uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı, esrardan uçucu madde koklamaya kadar birçok türüyle daha çok genç nüfus kesiminde giderek yaygınlaşma eğilimindedir.Bu çalışmada uyuşturucu ve uyarıcı madde suçlarına yönelme nedenlerinin ortaya konulması ve çözüm önerileri getirilmesi amacıyla, 2007-2009 yılları arasında Adana Emniyet Müdürlüğü'nde uyuşturucu madde suçu işlediği iddiasıyla işlem gören ve anketi cevaplamaya gönüllü olan 280 şahsın anketi değerlendirmeye alınmıştır. Bu bireylerin sosyodemografik özellikleri ile kullanılan madde türleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımına giden yol olan alkol ve sigara kullanma yaşının 6-10 yaş arasına düştüğü, sigara ve alkol harici en sık kullanılan maddenin %67 oranında esrar olduğu, çalışmamıza katılanların %47'sinin madde kullanımına meraktan dolayı başladığı, % 56'sının okur yazar olmayan ve ilk okul mezunu olanlardan oluştuğu, %50'ye yakının sabıkalı olduğu ve % 68'nin tedavi olmak istedikleri görülmüştür.Çalışmamızda uyuşturucu suçlarının toplumun genel sağlık ve düzenini bozucu nitelikleri taşımasının yanında, birçok adi suça zemin hazırladığı; bu bağlamda bu suç ile mücadelede daha etkin yöntemler ile kurumlar ve bireyler arasında işbirlikçi çalışmaların yürütülmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Ülkemiz bu sorunla uyuşturucu maddelerin arz, talep ve rehabilitasyon safhaları ile eşit oranda ve aynı yoğunlukta mücadele etme kararlılığını devam ettirme durumundadır.
Özet (Çeviri)
Drug abuse and addiction that is as old as human history, growing like an avalanche all over the world is seen as an important problem and many form of drug from cannabis to volatile substances is used by especially young population and it tends to spread.In this study, a survey questionaire which was conducted by 280 people who were captured in alleged committing drug crimes by Adana Police Department between 2007-2009 is evaluated. In order to prove the causes of drugs and stimulant drug crimes and suggest some solutions for this problem, so we tried determine the Socio-demographic characteristics of these individuals and the type of substances used. As a result of study, age of using alcohol and smoking decrease between 6-10 years, cannabis is the most commonly used substance by the %67 except smoking and drinking alcohol, %47 of volunteers in the study got addicted on drugs out of curiosity, %56 of them were illiterate or graduated from primary school, while %50 of the volunteers were previously convicted and %68 of them want to join the rehab programs.In this study, it is denoted the qualities of drug offenses as a disturbance of public health and peace. Also it leads to the ordinary crimes. In this context we emphasize that most effective methods should be used to fight this type of crime and necessity of execution collaborative efforts between organizations and individuals. Our goverment struggle against this problem with the same intensity and commitment as much as drugs supply, demand and rehabilitation phases problems.