2000-2010 yılları arasında intrakranial kitle cerrahisi nedeni ile nöroanestezi uygulanan hastaların retrospektif analizi
2000-2010 neuroanesthesia because of surgery ın patıents between intracranial mass retrospective analysıs
- Tez No: 281857
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR SARIHASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Peroperatif daha iyi hasta bakımı sağlanması ve epidemiyolojik araştırmalar yapılabilmesi için anestezi kayıtlarının düzgün ve doğru tutulması gereklidir. Anestezi kayıt formuna hastanın anestezi öncesi durumu, anestezi sırasında hastaya yapılan işlemler, uygulanan ilaçlar ve vital bulgular kaydedilir Anestezi kayıt formu hastanın operasyondaki durumunun değerlendirilmesi yanında daha sonraki uygulamalarda da gerektiğinde danışılabilecek bir belge olduğundan tıbbi ve adli bakımdan önemlidir.İntrakranial kitle (İKK) cerrahisi sırasında anestezistten beklenen; peroperatif dönemde hasta ve cerrah için optimal şartları sağlayabilmesi, serebral perfüzyonun sürdürülmesi, beyin ödemi ve intrakranial basınç (İKB) artışının önlenmesi, hemodinamik olarak stabilitenin sağlanması, hızlı ve rahat derlenme ile erken nörolojik değerlendirilmenin yapılabilmesidir.Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD'da 2000 ile 2010 yılları arasında İKK cerrahisi nedeniyle nöroanestezi uygulanan 1709 hastanın anestezi kayıt formlarındaki verileri kullanılarak retrospektif analizi hedeflenmiştir. Amacımız İKK nedeniyle cerrahi uygulanacak hastalarda nöroanestezi etkinliğini belirleyerek yol gösterici olabilecek bir veri kaynağı hazırlamaktır.Araştırmamızda elde edilen verilere ağırlıklı olarak preoperatif ve intraoperatif anestezi kayıt formlarında bulunan bilgilerden ulaşıldı. Bazı verilere ulaşmak için ise hasta dosyalarındaki kayıtlardan ve nükleus medikal bilgi sistemi olarak adlandırılan hasta kayıtlarının ve bilgilerinin tutulduğu hastane bilgisayar sisteminden faydalanıldı. 11 yıllık süreçte İKK nedeniyle nöroanestezi uygulanan kayıtlı 1732 hastaya ait anestezi kayıt formlarına ulaşılmaya çalışılmış ancak 1709 hastanın anestezi kayıt formları sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmiştir.İncelediğimiz 1709 hastanın %56,1'nın erkek, %43,9'nun bayan ve hastaların %72,4'nun 18-64 yaş grubunda olduğu bulundu. Hastaların %45'nın ASA II, %35,5'nun ASA I grubunda olduğu ve %90,5'nın elektif cerrahiye alındığı görüldü. Hastaların %64,5'nın bir ya da daha fazla yandaş sistemik hastalığı olduğu, yaşla birlikte yandaş sistemik hastalık görülme sıklığının arttığı ve en sık görülen yandaş sistemik hastalığın kardiyovasküler sisteme (%29,6) ait olduğu bulundu.Tiyopentalin (%85,6) en sık kullanılan indüksiyon ajanı olduğu, entübasyon ve idamede en sık kullanılan kas gevşetici ajanın Sisatrakuryum (%42,5) ile Vekuronyum (%41,2) olduğu ve son yıllarda Rokuronyum kullanımının arttığı, %1,5 hastada uyanık kraniotomi uygulandığı için indüksiyon yapılmadığı ve kas gevşetici ajan kullanılmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Anesthesia records should be kept correctly and properly to provide a better preoperative patient care. Anesthesia record form includes pre-anesthetic status of the patient, procedures and medications applied to the patient during anesthesia and vital findings. As anesthesia record form is a document that can be used in the evaluation of the patient status during the surgical operation and can be applied in subsequent applications, it is medically and forensically important.During intracranial mass surgery (IMS), anesthetists are supposed to provide optimal conditions for the patient and the surgeon, to maintain cerebral perfusion, to prevent cerebral edema and increased intracranial pressure (ICP), to maintain hemodynamic stability and to achieve an early neurological evaluation with fast recovery.The study aimed to carry out a retrospective analysis using the data from anesthesia record forms of 1709 patients anesthetized for IMS in Ondokuz Mayıs University, Medical Faculty, Anesthesiology and Reanimation Department between 2000 and 2010.Data were mainly obtained from preoperative and intraoperative anesthesia record forms. To obtain data, we made use of patients? records and hospital computer system which is called nucleus medical information system. In 11-year period of time, we tried to reach the records of 1732 patients anesthetized for ICP, however anesthesia record forms of 1709 patients were analyzed wholesomely.Of the 1709 patients, % 56,1 were male and % 43,9 were female and % 72,4 were in 18-64 age groups. Of the patients, % 45 were in ASA II group whereas % 35,5 were in ASA I group and % 90,5 underwent elective surgery. It was observed that %64,5 of the patients had one or more accompanying systemic disease, that the prevalence of systemic disease increased with age and that the most frequent accompanying systemic disease resided in cardiovascular system (% 29,6).It was also observed that thiopental was the most frequently used induction agent that cisatracurium (% 42,5) and vecuronium (% 42,2) were the most frequently used muscle relaxants in intubation and maintenance, that the use of rocirorium has increased recently and that because % 1,5 of the patients underwent awake craniotomy, induction was not performed and muscle relaxant was not administered. In patients receiving general anesthesia, total intravenous anesthesia (TIVA) and propofol + remifentanil (% 55,4) infusion were the most frequently used methods and in patients receiving awake craniotomy, midazolam + remifentanil infusion was preferred.% 3,3 of the patients had intubation difficulty, the most common cause of intubation difficulty was epiglottis that prevent high larynx + vision, the prevalence of intubation in males was greater than that of in females (p0,05).It was determined that arterial monitoring was used in % 93,3 of the patients whereas central venous pressure monitoring was used in % 87,1. Supine position was the most frequently used position in surgical operation (%64,5).In intraoperative period, it was seen that % 78,2 of the patients were administered steroid, % 62,4 furosemide as a diuretic agent, % 10,6 mannitol, % 5,8 furosemide + mannitol and that the use of mannitol has decreased recently.Of the patients participating in the study, % 18,6 were administered blood and/or blood product transfusion and no complication related to transfusion was reported.During intubation,% 24,6 of the patients developed hypertensive response, % 47,3 developed one or more intraoperative complications, the most common complication resided in cardiovascular system (% 36,7), two patients developed venous air embolism, 12 had cardiac arrest and two patients died during intraoperative period.