Meme kanseri metastazları ile ADAMTS-9 proteaz geninin promotor bölgesindeki CA tekrar dizileri arasındaki ilişki
The relationship between breast cancer metastases with CA agains of ADAMTS-9 protease gene promoter region
  1. Tez No: 281856
  2. Yazar: FATMA AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT BOZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Meme kanseri Türkiye'de ve dünyada kadınlar arasında en yüksek insidansa sahip olan kanserlerden biridir. Toplumda bu kadar sık rastlanılan bir hastalığın etyolojisinin aydınlatılması bilim çevrelerini uzun süredir meşgul etmektedir. Meme kanserinin pek çok nedeni olmasına rağmen vakaların çoğunda kesin etyoloji ortaya konamamıştır. Patogenezde birçok faktörün rol oynadığı bilinmekle birlikte, son çalışmalarla genetik faktörlerin önemi gösterilmeye başlanmıştır.Bu çalışmada retrospektif olarak 2003 ve 2005 yılları arasında Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda meme kanseri nedeni ile opere edilen 31 Meme karsinomu olgusu incelendi. 31 olgunun parafin bloklarından tümor dokusuna ait doku örnekleri alındı. Aksiller LN metastazı saptananlar ve aksiller LN metastazı saptanmayanlar olarak olgular 2 gruba ayrıldı. Herhangi bir kronik hastalık öyküsü olmayan gönüllü 30 kişiden oluşan ayrı bir kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol grubundan alınan kanlar ve kanserli olguların parafin dokularından alınan örneklerden DNA izolasyonu yapıldı. Sonrasında ADAMTS9 ( A Distintegrin And Metalloprotease) geninin promotor bölgesindeki Sitozin-Adenin baz çifti tekrar sayısı hesaplandı.Kontrol grubunda ?Sitozin-Adenin baz çifti tekrar sayısı: (CA)n?; (CA)n 19 ile 21 arasında değişirken, ortancasının 20 olduğu, LN metastazı saptanan grupta (CA)n değerlerinin 19 ile 21 aralığında değiştiği, ve ortancasının 20 olduğu, LN metastazı saptanmayan grubun (CA)n değerlerinin ise 17 ile 18 arasında değiştiği ve ortancasının 17 olduğu belirlendi.Kontrol grubunun ve LN metastazı saptanan grubun (CA)n ortancaları istatistiksel olarak farksız bulunurken, bu iki grubun (CA)n ortancaları LN metastazı saptanmayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı miktarda daha yüksek bulundu. (CA)n ortancasına göre sıralama yaptığımızda; (CA)n ortancası en küçük LN metastazı saptanmayan grupta gözlenirken, en yüksek (CA)n ortancası ise LN metastazı saptanan grupta saptandı.Bu bilgiler sonucunda ADAMTS9 geni promotor bölgesinde bulunan CA tekrar sayısı ile meme kanserinde izlenen lenfatik metastaz arasında potansiyel bir ilişki olabileceği düşünüldü. CA tekrar bölgesinin uzunluğu azaldıkça RNA polimerazın promotor bölgeye efektif bağlanamadığı, dolayısıyla ADAMTS9'un matrix metalloproteinaz görevini yapamadığı, bu nedenle de damar invazyonu ve metastaz riskinde düşüklüğe neden olduğu şeklinde yorum yapıldı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the one of the cancer that has the highest incidence among women in Turkey and worldwide. Elucidate the etiology of a disease so common in society for a long time been engaged in the scientific community. Despite breast cancers having many reasons, exact etiology has not been found at most of the cases. Besides many factors are known to play a role in the pathogenesis, recent studies began to show the importance of genetic factors.In this study, we retrospectively evaluated 31 cases of breast carcinoma which are operated in Fatih University Department of General Surgery between 2003-2005 years. Tumor tissue samples were obtained from paraffin blocks of thirty one patients. These patients were divided into two groups as axillary lymph node metastases were detected and were not detected. A separate control group has been constituted which have no history of any chronic disease of thirty volunteers. DNA was isolated from blood samples which were taken from control group and paraffin tissues which were taken from patients with cancer. After that, cytosine-adenine base pair number in the promoter of ADAMTS9 ( A Distintegrin And Metalloprotease) was calculated.The repetition of ?cytosine-adenine base pair: (CA)n? has detected as; (CA)n varies between 19 and 21, median is 20 in control group; (CA)n varies between 19 and 21, median is 20 in axillary lymph node metastases were detected group; (CA)n varies between 17 and 18, median is 17 in axillary lymph node metastases were not detected group.There was no statistically difference between the median of (CA)n, control group and axillary lymph node metastases were detected group. However these two group?s (CA)n median was statistically higher than axillary lymph node metastases were not detected group. When we sort according to the (CA)n median; the smallest (CA)n median was observed in axillary lymph node metastases were not detected group, and the biggest (CA)n median was observed in axillary lymph node metastases were detected group.According to these data, potential association between the CA repetition in promoter region of the gene ADAMTS9 and lymphatic metastases in breast cancer was thought. We have made those expositions; While CA repetition was decreasing, RNA polymerase was not bound to promoter region effectively and consequently ADAMTS9 was not properly work on behalf of matrix metalloproteinase, so that it was observed to be a reason of a decrease at the risk in both vessel invasion and metastases.