Sıçan epilepsi modelinde cep telefonu radyasyonu maruziyetinin SCN1A geni üzerine etkileri
Effects of GSM radiation exposure on SCN1A gene in epilepsy models of rats
  1. Tez No: 281867
  2. Yazar: KEBİRET GÜLTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜNDÜZ, PROF. DR. ATİLLA İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Epilepsi serebral nöronların bir bölümünün ya da tamamının senkronize olmuş anormal elektriki davranış gösterdiği nöbetlerle seyreden bir hastalıktır. Epileptik nöbetler, santral sinir sisteminin (SSS) inhibisyonu ile eksitasyonu arasındaki koordinasyonun bozulması durumunda ortaya çıkarlar.Epilepsinin etyolojisinde pek çok neden olmasına rağmen vakaların çoğunda kesin etyoloji acıklanamaz. Etyolojinin acıklanamadığı bu vakalar günümüzde idyopatik başlığı altında incelenmekte olup, genetik faktörlerin rol oynadığı kabul edilmektedir.Genetik epilepsideki ilerlemelerin en heyecan verici alanlarından biri olmuştur. Son yıllardaki genetik keşifler idyopatik epilepsilerin patofizyolojisinde iyon kanallarının rolünü göstermiştirEpilepsiyle ilişkili gen mutasyonları arasında voltaj kapılı sodyum kanalının alfa 1 alt tipindeki mutasyon (SCN1A) en sık karşımıza çıkmaktadır.21.yüzyılda, yaşamakta olduğumuz yerlerde çevre ve gürültü kirliliği gibi sorunların yanına bir de ?elektromanyetik kirlilik? eklenmiştir Elektromanyetik kirliliği oluşturan etmenlerden biri de, cep telefonlarıdır.Cep telefonunun etkisi uzun sürede moleküler ve kimyasal bağlara yaptığı etki olarak görülebilir.(6- 9).Yaşamımızın vazgeçilmez unsuru haline gelmiş olan mobil telefonlar epilepsi hastaları tarafından da özellikle kullanılmaktadır ki, bu teknoloji sayesinde hasta yakınları sürekli hastalarının başında olmak zorunda kalmadıkları gibi, istedikleri zaman hastalarının sağlık durumunu kontrol edebilmekte ve acil bir durum olduğunda da kendilerine mobil telefon aracılığı ile emniyet ve sağlık ekipleri tarafından ulaşılabilmektedir.Epilepsi hakkında bilinenlerin çoğu hayvan modellerinden sağlanmıştır. Kindling, epilepsi ve epileptogenezisin deneysel modelini oluşturur. Çalışmamızda 32 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanılmıştır. Ratlar; Kontrol, Cep telefonu radyasyonu maruziyeti, Pentilentetrazol maruziyeti ve Pentilentetrazol ile epilepsi oluşturulan ratlara cep telefonu radyasyonu maruziyeti olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır.1 ay sonra ratlar sakrifiye edilerek beyin dokularından RNA izolasyonu yapılmış ve gruplar arasında SCN1A geni ve evre ortalaması incelenerek istatistiksel olarak analiz edilmiştir.SCN1A ve GAPDH oranı üzerinde grupların Bonferroni Post-hoc karşılaştırması yapıldığında Grup 1, 2 ve 3 arasında SCN1A geni mRNA ekspresyonu artışı izlenmekle birlikte, grup4ün anlamlı olarak bu 3 gruptanda farklılaştığı bulunmuştur. Diğer bir deyişle, RNA Ekspresyon miktarı ve kontrol geni üretim miktarı arasındaki oranın en yüksek olduğu grup 4. deney grubudur. Grupların total süreç evre ortalamaları üzerinde grupların Bonferroni Post-hoc karşılaştırması yapıldığında Grup 3 ve 4 , grup 1ve grup 2 den anlamlı bir şekilde farklılaşmışlardır.Sonuç olarak biz bu çalışmamızda epilepsi modeli oluşturularak cep telefonuna maruz bırakılan ratlarda SCN1A geni ekspresyonunda anlamlı bir artış olduğunu gösterdik, bu çalışmamız SCN1A geninin ekspresyonu üzerine yapılacak diğer çalışmalara temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease of synchronized abnormal electrical behaviour of some or all cerebral neurons. Epileptic seizures occur in case of collapse of coordination of central nervous system inhibitation and excitation.Genetic factors are thought to play role in the unexplained aetiology of the epilepsy investigated under the subtitle of idiophatic. Although there are various causes of epilepsy, aetiology of many cases cannot be explained. Genetic has become one of the most exciting fields of developments in epilepsy. The sodium channel alfa subunit (SCN1A) mutations are the most encountered mutations of epilepsy. In the 21st century electromagnetic pollution has participated along with the pollution of enviroment and noise. The factors that cause electromagnetic pollution also includes mobile phones. The effect of mobile phones can be seen as long term effects in molecular and chemical bounds. Indispensable mobile phones are also intensively used by epileptic patients which relaxes the relatives of the patients as not staying with them all day long and as well as to be able to control them in case of urgency. Many of our knowledge of epilepsy are provided from animal models. In this study we used 32 Wistar Albino male rats. Rats are divided into four groups as, control; mobile phone exposure; penthylentetrazol exposure; epilepsy model with penthylentetrazol and mobile phone exposure.Rats are sacrified after one month for RNA isolation from the brain tissue and SCN1A gene expression and seizure stage are analyzed statistically.When SCN1A and GAPDH rates are compared with Bonferroni Post-hoc comparision, groups 1,2,3 showed an increase of mRNA expression of SCN1A gene, where group 4 displayed a statistically significant difference. In other words the highest ratio of mRNA expression of SCN1A and house- keeping gene is the group 4. The groups 3 and 4 displayed a statistically significant difference on the seizure stage comparision with Bonferroni Post-hoc of the groups 1 and 2.As a result, in our study we showed the significant increase of SCN1A gene expression in the rat models of epilepsy exposed to mobile phone. This study will contribute as a base to the further studies of SCN1A gene.