İkili tarama belirteçlerinin Afyonkarahisar bölgesine ait medyan değerlerinin belirlenmesi
Determination of the median levels of double test screening parameters in Afyonkarahisar region
- Tez No: 281882
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Prenatal tanı yöntemlerinde bölgesel farklılıklara göre değerlendirme yapıldığı zaman daha doğru değerler elde edildiği gösterilmiştir. Medyan ve MoM değerlerinin populasyonlara göre farklılık gösterildiği bilinmektedir. 2008?2010 tarihleri arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuvarı Hormon Bölümüne Kadın doğum servisinden ve çevre hastanelerden gönderilen 11-13. gebelik haftasındaki 636 gebe serumundan serbest ß-hCG, PAPP-A MoM değerleri ve Afyonkocatepe Üniversitesi Kadın Doğum ve Hastalıkları servisinde uzmanlar tarafından ölçülen NT MoM değerleri incelenmiştir. Çalışma grubuna dahil edilen tüm gebelerin 11-13. gebelik haftalarında NT, serbest ß-hCG ve PAPP-A MoM değerleri hesaplandı. Bu değerler SBP-SOFT programın oluşturduğu MoM değerleri ile istatiksel açıdan karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
It is shown that in prenatal diagnostic methods, more accurate values were obtained when the evaluation was done according to regional differences. It is known that the Median and MoM values differ according to the populations.Between the years 2008-2010, free ß-h CG, PAPP-A MoM values of 636 11-13-week-pregnant serums which were sent from Maternity Service and from Local Hospitals to Afyon Kocatepe University School of Medicine Biochemistry Lab Endocrinology Service and NT MoM values which were measured by the specialists of Afyon Kocatepe University Maternity Service are determined. NT, free ß-hCG and PAPP-A MoM values of all pregnant women included in the study are measured in 11-13th week of pregnancy. These values are compared statistically with MoM values of SBP-SOFT program.