Şap hastalığının Afyokarahisar'da faaiyet gösteren veteriner hekimler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of food and mooth diseases by veterinarians working in the of province Afyonkarahisar
- Tez No: 281881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET BİRDANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan uygulamalar ile ilgili düşünce ve önerilerini öğrenmek için şap hastalığı ile ilgili Afyonkarahisar daki klinisyen veteriner hekimlere 25 sorudan oluşan bir anket yöneltildi.Ankete katılan veteriner hekimlerin sadece %50'si (n:20) aşılamanın hastalıkla mücadelede etkili olduğunu, % 20'si (n:8) kısmen etkili olduğunu, , %30'u (n:12) ise etkisiz bir yöntem olduğunu düşünmektedir. %77.5 yetiştiricilerin bilinçli olmadığını, % 80 (n:32) hayvan sahiplerini bilinçlendirmeye çalıştığını bildirmişlerdir.Şap hastalığında bir sığır için tedavi giderleri 101 TL olarak hesaplanmıştır.Ankete katılanlar şap hastalığı eradikasyonunun Avrupa Birliğine üye olmak için zorunlu olmadığını (% 62.5 n:25), mücadele programının yetersiz olduğunu (% 80) şu anda uygulanan yasa, yönetmelik ve uygulamalarla şap hastalığının eradikasyonu mümkün olmayacağını (%57.5 n:23) bildirmişlerdir.Yeni aşı ve teşhis metotlarının Şap hastalığı ile mücadelede kullanılması ile uygulanabilir, gerçekçi, farklı ve akılcı metotların geliştirilmesi gerekmektedir. Hastalıkla mücadelede veteriner hekimlerin görüş ve önerileri yanı sıra yetiştiricilerin de görüşleri alınmalı, veteriner fakültelerinin de desteği alınarak tüm ülke için plan yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
To learn about the practices in their opinions and suggestions related to foot and mouth disease (FMD), a questionnaire consisting of 25 questions asked veterinary clinician in AfyonkarahisarOnly 50% of veterinarians surveyed (n = 20) vaccination is effective in combating the disease, 20% (n = 8) was partially effective, and 30% (n: 12) considers that the method is ineffective. 77.5% informed that the breeders, % 80 (n = 32) reported that works to raise awareness of animal owners.The treatment costs In FMD were calculated 101 TL/cattle.Respondents reported that the eradication of foot and mouth disease is not mandatory for membership in the European Union (62.5% n = 25), fighting program was inadequate (80%) currently applicable laws, regulations and practices would not be possible to eradicate foot and mouth disease (57.5% n = 23).New vaccines and diagnostic methods can be applied with the use of the fight against FMD, realistic, and reasonable methods of different needs to be improved. The fight against the disease, the views of the breeders, veterinarians, as well as comments and suggestions should be taken, with the support of the veterinary schools should plan for the entire country.