Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz salgılayan Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae enfeksiyonlarında fataliteyi belirleyen faktörler ve uygun antibiyotik kullanımının rolü
The Impact of Inadequate Antibiotic Use on Fatality among the patients with ESBL-producing E.coli and Klebsiella pneumoniae bloodstream infections
  1. Tez No: 281889
  2. Yazar: PEGAH GOLABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) salgılayan mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar yüksek fatalite oranlarına sahiptir. Bu çalışmada, kan kültüründe GSBL salgılayan E.coli ve Klebsiella pneumoniae'nın ürediği hastalardaki uygun olmayan başlangıç antibiyotik tedavisinin fatalite üzerindeki etkisini saptamayı amaçladık.Materyal ve Yöntem: Ocak 2007 - Nisan 2010 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Hastanesi Mikrobiyoloji laboratuarında, kan kültüründe GSBL salgılayan E.coli ve K. pneumoniae üreyen hastaların dahil edildiği retrospektif kohort çalışmasıdır. Fataliteyi etkileyen değişkenler olarak uygun antibiyotiğe geçiş günü, uygun olmayan antibiyotik kullanımı, son bir yıldaki hastane yatışları, Charlson komorbidite indeksi ve yoğun bakım ünitesinde yatış seçilmiştir. Farklı GSBL lerin tiplendirilmesinde polimeraz zincir reaksiyonu kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya GSBL salgılayan E.coli (n:76) ve K. pneumoniae (n:26) enfeksiyonu olan toplam 102 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 54 tü ve %45'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Blood stream infections caused by extended-spectrum B-lactamase (ESBL)-producing organisms have a high case fatality rate. We aimed to determine the impact of inadequate initial antimicrobial treatment on fatality among the patients with blood stream infections caused by ESBL-producing E.coli and Klebsiella pneumoniae.Methods: This is a retrospective cohort study performed between January 2007 and April 2010 in a University Hospital, by including all the bacteremic patients, who had infections with ESBL producing E.coli and Klebsiella pneunomoniae. In multivariate analysis for the overall fatality, the predictors included to the model were days for switching to an appropriate antibiotic, inappropriate antibiotic use, hospitalization within a year, Charlson comorbidity index, and stay in intensive care unit (ICU). ESBL types were determined by polymerase chain reaction.Results: In total, 102 bacteremic patients infected with ESBL producing E.coli (n=76) and Klebsiella pneumoniae (n=26) were included. The mean age of the patients was 54, and 45% was female. The proportion of ESBLs found among the isolates was 72.8% for CTX-M, 2.5% for TEM, 21.9% for CTX-M+TEM and %3.7 for CTX-M+SHV. Malignancy was the most common underlying disease (50%).The mortality rate was found to be 28.5 %. Two carbapenem resistant isolates were detected, one was fatal.