Primer açık açılı glokom hastalarında brimonidin tartrat %0.2 monoterapisi ve bimatoprost %0.03 monoterapisinin göz içi basıncı üzerine ve Glokom Evreleme Sistemi 2 (Brusini Kriterleri) ile görme alanı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluating the efficacy of brimonidine tartrate 0.2% monotherapy and bimatoprost 0.03% monotherapy on intraocular pressure and on visual field with Glaucoma Staging System 2 ( Brusini criteria) in primary open angle patients
  1. Tez No: 281890
  2. Yazar: KIVANÇ TARLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. AHMET TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma primer açık açılı glokom hastalarında brimonidin tartrat %0.2 monoterapisi ve bimatoprost %0.03 monoterapisinin göz içi basıncı üzerine ve Glokom Evreleme Sistemi 2 ( Brusini kriterleri) ile görme alanı üzerine etkilerini değerlendirmek amacı ile gerçekleştirildi.Gereç ve Yöntem: Altmışyedi primer açık açılı glokom hastasının bir yıllık takip süresi değerlendirmeye alındı ve bu süre boyunca 67 hastanın 35 tanesi her iki gözüne bimatoprost %0.03 monoterapisi ve diğer 32 tanesi her iki gözüne brimonidin tartrat %0.2 monoterapisi almıştı. Hastaların sağ ve sol gözlerinin başlangıç, 1.ay, 3.ay, 6. ay, 1.yıl GİB'leri , santral kornea kalınlıkları, başlangıç görme alanı ve 1. yıl görme alanı bulguları değerlendirmeye alındı. Hastaların başlangıç ve 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was established in order to assess the effects of the bimonidine tartrate 0.2% monotherapy and bimatoprost 0.03% monotherapy on intraocular pressure and on visual field with Glaucoma Staging System 2 ( Brusini criteria) in primary open angle glaucoma patients.Materials and Methods: One-year follow-up duration of the 67 primary open angle glaucoma patients was assessed and during this period, thirty five of sixty seven patients had received bimatoprost 0.03% monotherapy to both eyes and other thirty two patients had received brimonidine tartrate 0.2% monotherapy to both eyes. The intraocular pressures of the right and left eyes of the patients, their central cornea thicknesses, initial visual field findings and the visual field findings at the end of the first year were assessed.