Alaçam-Gerze ve Boyabat-Durağan arasında kalan bölgenin vejetasyonu üzerinde floristik, fitososyoloji ve ekolojik bir araştırma
A floristical phytosociological and ecological investigation on the vegetation of the regions between Alaçam-Gerze and Boyabat-Durağan
  1. Tez No: 28190
  2. Yazar: FAZIL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada Alaçam-Gerze ve Boyabat-Durağan arasında kalan bölgenin vejetasyonu floristik, fitososyolojlk ve ekolojik yönden araştırılmıştır. Araştırma alanının florasında 694 tür ve türalü takson mevcut olup bunların % 20,75'i Euro- Siberian, %13,54'ü Mediterranean ve % 4.32'si de Irano-Turanien elementidir. Flora da yer alan taksonlann % 4,90'ı endemik, % 1,01'i kozmopolit ve % 17,7'si ise Türkiye'de yaygındır. Ayrıca bu taksonlann 66 tanesi araştırma alanının da içinde bulunduğu A5 karesi için yeni kayıt olarak verilmiştir. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre bitki birlikleri halinde sınıflandırılmıştır. Araştırma alanından tesbit edilen bitki bir likleri ve bunların dahil oldukları fitososyolojlk birimler şunlardır: 1. guercetea illcls sınıfına ait birlikler - Arbutetum unedtrüs - andrachnes birliği - Pistacio - Phillyreetum latifoUae birliği - Euphorblo-Vitetum agni-casü birliği - PMlyreo-Pînetum brutiae birliği - lauretosum nobilis alt birliği - quercetosum infectoriae alt birliği 2» Cİsto-Micromerietea sınıfına ait birlik - Orlgano-Spartietumjuncei birliği 3. guercetea pubescentis sınıfı, guerco-Carplnetalia orientalis ordosu ve Carpino-Acerlon alyansına ait birlikler - Carpino-Quercetum cerridis birliği - Tanaceto-Ptnetum nigrae birliğiIV 4. guerco-Fagetea sınıfına alt birlikler a. Fagetalia sylvaticae ordosu - Saniculo-Abtetetum bornmueüeriane birliği -Jagetosum orientalis alt birliği - rhododendretosum lutei alt birliği b. Rhododendro-Fagetalia orientalis ordosu - Carptno -Fagetum orientalis birliği - Abiett-Pinetum sylvestris birliği c. Populetalia ordosu - Salici -Platanetum orientalis birliği & Astragalo-Brometea sınıfına ait birlikler - Hyperico- Astragaietum microcephali birliği - Astragalo - Hedysaretum vartt birliği - Siderttido - Astragaietum angusttfolii birliği
Özet (Çeviri)
In this study, the vegetation of the regions between Alaçam-Gerze and Boyabat- Duragan has been Investigated from the floristical, phytosoclological and ecological aspects. In the study area, there are 694 species and Infraspeclflc taxa. The distribu tion of these taxa in phytogeographic regions are as follows: Euro-Siberian 20,75 %, Mediterranean 13,54 % and Irano-Turanien 4,32 %. The ratio of endemic taxa are 4,90 %, cosmopolitan taxa, 1,01 % and widespread taxa in Türkiye 17,7 %. In addi tion to these, 66 taxa are new record for A5 squares of the flora of Türkiye. In order to Investigate the vegetation of the study area Braun-Blanquet method (1932) has been used and the vegetation of the area were classified in respect to plant associations. In the study area the following plant associations can be distinguished. These associations belong to the following phytosoclological units: 1. The associations included in the class Quercetea ilicis - Arbuietum unedtnis - andrachnes association - Pistacio - Phtilyreetum latifoUae association - Euphorblo-Vttetum agni-castl association - Fhillyreo-Ptnetum brutiae association - lauretosum nobüis alt association - quercetosum tr^ectoriae alt association 2. The associaton included in the class Cisto-Mlcromerietea - Origcmo-Spartietumjxmjcei association a The associations included in the class guercetea pubescentls, the order guerco-Carpinetalia orientalls and the alliance Carpino-Acerion - Carpirw-Quercetum cerridts associationVI - Tanaceto-Pinetwn nigrae association 4. The associations included in the class Querco-Fagetea a. The order Fagetalia sylvaticae - Saniculo-Abietetum. bornmuellerianae association - Jagetosum orientalis subassociation - rhododendretosum lutei subassociation.b. The order Rhododendro-Fagetalia orientalis - C arpino -Fagetum orientalis association - AbietL -Ptnetum sylvestrts association c. The order PopuletaUa - Salici-Platanetum orientalis association 8. The associations included in the class Astragalo-Brometea - Hyperico- Astragaletum microcephali association - Astragalo - Hedysaretum varti association - SiderWdo - Astragaletum angustifolti. association