Hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda atriyum fonksiyonları ile P dalga dispersiyonu ve serum NT-proBNP düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda atriyum fonksiyonlari ile P dalga dispersiyonu ve serum NT-proBNP düzeyleri arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 281909
  2. Yazar: KAMİL TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZERKAN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş:Hipertrofik kardiyomiyopatide (HKM) atriyum fonksiyonları göreceli olarak baskılanmıştır. Bu çalışmanın amacı, HKM'deki baskılanmış atriyum fonksiyonları ile hastaların fonksiyonel kapasitesi, elektrokardiyografik bulguları, ekokardiyografik parametreleri ve plazma NT-proBNP düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.Gereç ve yöntem: Değerlendirme esnasında sinüs ritminde olan 75 HKM'li olgunun New York kalp cemiyeti (NYHA) fonksiyonel sınıfları kayıt edildi ve 12 derivasyonlu elektrokardiyogramları (EKG) çekildi. Ölçülen maksimum ve minumum P dalga süreleri arasındaki fark olarak tanımlanan P dalga dispersiyonu (PDD) yüksek çözünürlüklü bilgisayar ekranında yüksek performanslı grafik programı ile EKG kayıtları büyütüldükten sonra hesaplandı. Transtorasik ekokardiyografi ile sol ventrikül (SolV) sistolik, diyastolik fonksiyonları ve kitlesi, sol ventrikül çıkış yolu (SVÇY) gradiyenti, sol atriyum (SA) boyutları ve hacimleri, SA fraksiyonel kısalma (SAFK) yüzdesi, SA ejeksiyon fraksiyonu (SAEF), aktif ve pasif boşaltma fraksiyonları değerlendirildi. Doku Doppler görüntüleme (DDG) ile SA'ya ait sekiz bölgeden (lateral, septal, inferiyor ve anteriyor duvar alt ve orta segmentleri) ve sağ atriyuma ait iki bölgeden (lateral duvar alt ve orta segmentleri) DDG velositelerinin kayıtları alındı. Elektrokardiyogramdaki P dalgasının başlangıcından DDG'deki geç diyastolik sinyalin zirvesine kadar geçen süre mitral (mitral PA'), septal (septal PA') ve triküspit (triküspit PA') anülüsleri için ayrı ayrı ölçüldü. Atriyumlar arası elektromekanik ileti gecikmesi mitral PA' ve triküspit PA' arasındaki fark olarak tanımlandı. Atriyum içi elektromekanik ileti gecikmesi ise septal PA' ve triküspit PA' arasındaki fark olarak tanımlandı. HKM grubunun verileri yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 75 bireyden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Tüm olguların plazma NT-proBNP düzeyleri çalışıldı.Bulgular: HKM grubunda ortalama SA hacim indeksi(SAHİ), sistol sonu ve diyastol sonu SA hacmi, P dalgası öncesi atriyum hacmi (PreAH) ve SA toplam boşaltılan hacim (SABH) kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunurken; SAEF ve SAFK kontrol grubuna göre düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: Atrium function is relatively depressed in hypertrophic cardiomyopathy (HCM) patients. The purpose of this study was to assess the relationship between depressed atrial functions in HCM and functional capacity, electrocardiographic findings, echocardiographic parameters and plasma NT-proBNP levels of the patients.Method: The New York Heart Association (NYHA) functional classes and 12-lead electrocardiograms of seventy-five HCM patients with normal sinus rhythm at the time of enrollment were recorded. The P wave dispersion (PWD), defined as the difference between the longest and the shortest P-wave duration, was calculated on a high resolution computer screen after the magnification of ECG recordings by using a high-performance graphic program. Left ventricular (LV) systolic and diastolic functions, LV mass, left ventricular outflow tract (LVOT) gradient, left atrial (LA) dimensions and volumes, LA fractional shortening (LAFS), LA ejection fraction (LAEF), active and passive emptying fractions were evaluated by transthoracic echocardiography. Tissue Doppler imaging (TDI) velocities of eight different segments (inferior and mid segments of the lateral, septal, inferior and anterior walls) of LA and two segments (inferior and mid segments of the lateral wall) of the right atrium were recorded.The time intervals from initiation of the P wave on ECG to the peak of the late diastolic TDI signal at the lateral border of the mitral annulus (mitral PA'), septal anulus (septal PA') and the tricuspid annulus (tricuspid PA') were measured. Interatrial electromechanical conduction delay was defined as the difference between the mitral PA' and tricuspid PA' intervals, while intraatrial electromechanical conduction delay was defined as the difference between septal PA' and tricuspid PA' intervals. The findings of patients with HCM were compared with age and sex matched control group consisting seventy-five individuals. Plasma NT-proBNP levels were determined in all participants.Results: LA volume index (LAVI), end-systolic and end-diastolic LA volumes, LA volume preceding atrial contraction (pre-AV) and LA total emptying volume (LAEV) were significantly larger in HCM group than in control group, but LAEF and LAFS were lower in HCM patients than in controls.