Yaşlanma, eksersiz soğuk stresi ve bir hipotansif ilaç olan prazosin'in tirozin hidroksilaz (TH) enzimi ve TH gen ifadesi üzerindeki etkileri
- Tez No: 28200
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAYAHAN FIŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yaşlanma ve eksersizin tirozin hidroksilaz (TH) enzim aktivitesi üzerindeki etkileri erkek Fiseher-344 (F-344) ratları hipotalamusunda araştırıldı. Aynı zamanda TH enzim aktivitesi ve TH mRNA seviyeleri, 48 saat soğuk stresi ve 3 hafta soğuk stresi ve soğuk stresi+prazos ine maruz kalan Sprague Dawley CSD) ratlarında adrenal medul lada araştırıldı. TH enzim aktivitesi L- [ HJ -tirozin 'den, L-[ H]-dopa oluşurken L- IH J -tirozin in hidroksilasyon ürünü olan ILO oluşumunun takip edilmesiyle ölçüldü. Total adrenal RNA izole edildi ve naylon membrana bağlandı. Immobilize olan RNA daha sonra cDNA probu ile hibritleştirildi. Sonuçta işaretli RNA-DNA hibritleri Kodak X-Omat XAR-5 filmi kullanılarak otoradyografi ile saptandı. İH mRNA'sı otoradyogramlarmın densitometrik taramasıyla densitometre kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel önem testi, kontrol ve uygulama yapılan gruplar arasında t-testi ile saptandı. TH enzim aktivitesinin eksersiz yaptırılan yaşlı F-344 ratları hipotalamusunda önemli ölçüde arttığı bulundu. Aynı zamanda IH enzim aktivitesi ve TH mRNA' sının 48 saat soğuk stresine ve 3 hafta soğuk stresi ve soğuk stresi+prazosin ' e maruz kalan SD ratları adrenal medullasında önemli ölçüde arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of aging and exercise on tyrosine hydroxy lase (TH) activity were investigated in hypothalamus of Fischer-344 (F-344) rats. Also TH activity and TH mRNA levels were investigated in adrenal medulla of Sprague Dawley CSD) rats which were exposed to cold stress for 48 hours and cold and cold s tress+prazos in for 3 weeks sepa- retely. TH activity was measured by monitoring the forma- 3 3 tion of H,0 as a by product of L-[ Hl-tyrosine hydro- xylation, the formation of L-l^HJ-dopa from L-[ H] tyrosine. Total adrenal RNA was isolated and blotted to gene screen nylon membrane, the immobilized RNA was then hybri dized to cDNA probe. The resulting" labeled RNA-DNA hybrids were detected by autoradioraphic method, using Kodak X-Omat XAR-5 film. The TH mRNA was assayed by densitometric scanning of the autoradiograms using a densitometer. Statistical significance between the control and treatment group was determined by student's t-test. TH activity was significantly found to be increased in hypothalamus of trained old F-344 rats. TH activity and TH mRNA levels were significantly found to be increased in adrenal medulla of SD rats which exposed to cold stress for 48 hours and cold s tress+prazos in for 3 weeks separetely.