Bazı spalax populasyonlarında glukoz-6-fosfat dehidrogenaz ve 6-fosfoglukonat dehidrogenaz enzimlerinin varyasyonları üzerine bir çalışma
- Tez No: 28201
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İİİ ÖZET Çalışmamış, Spalax genusunun türleşmesinin aydınlatılmasında katkıda bulunabilmek için planlanmıştır. Bu amaçla Fırat nehrinin iki tarafında kalan bölgedeki Spa- lax popu lasyonlar mm karaciğerindekl Glukoz-6-Fosfat Dehidrogenaz (G-6-PD) ve 6-Fosfoglukonat Dehidrogenaz (6-PGD) enzim aktiviteleri arasındaki fark araştırılmıştır. Araştırma bölgesindeki Spalax genusuna ait hayvanlar 3 populasyona ayrılarak incelenmiştir. G-6-PD ve 6-PGD enzimlerinin spesifik aktiviteleri 0.01'lik hassasiyetle ölçülerek tablo halinde verilmiştir (Çizelge 4.1). Bu veriler ışığında bu üç populasyonda görülen ortalama spesifik aktivite farklılıkları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose in planing this investigation was to explain speciation problems in genus Spalax. For this, we examined the activities of Glucose- 6- Phosphate Dehydrogenase (G-S-PD) and 6- Phospho gluconate Dehydroge nase (8-PGD) enzymes from liver of Spalax samples taken from both sides of rivei- Euphrates. The samples belonging to genus Spalax research area were separated into three populations. The spesific activities of G-6-PD and 8-PGD enzymes were measured with 0.01 significant level. The results were given in a table (Table 4.1). The differences in the mean spesific activities shown in the three population were discussed in respect to the results.