Juvenil psoriazis hastalarında açlık kan şekeri, lipid ve insülin değerleri
Fasting blood glucose, lipid and insulin levels in patients with juvenile psoriasis
  1. Tez No: 282011
  2. Yazar: AYCAN ÖZDEN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Psoriazis vulgarisin deri, saçlı deri, tırnak, eklem tutulumu yapması dışında sistemik bir hastalık olup farklı hastalıkları tetikleyebileceği bilinmektedir. Psoriazisin diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, hiperlipidemi, obezite vb. sistemik hastalıklarla ilişkisi gösterilmiştir. Son yıllarda özellikle yetişkin hastalarda psoriazis ile sistemik hastalıkların ilişkisi ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ancak juvenil psoriazisli hastalarda çalışmalar kısıtlıdır.Bu çalışma çocuk yaştaki psoriazis hastalarında açlık kan şekeri, lipid, insülin, HOMA-IR (insülin direnci)değerlerinin yaş-cinsiyet eşleştirmeli sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığı ve NAPSI (tırnak psoriazisi şiddet indeksi) hesabının yapıldığı ilk çalışmadır. Çalışmamızın sonuçları çocuk psoriazisli hastalarda yapılan az sayıda çalışma olması nedeniyle daha çok yetişkinlerde elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yetişkinlerde elde edilen bazı sonuçlarla benzerlikler içerse de farklılıklar olduğu da görülmüştür. Çalışmadaki hasta grubu literatürdeki çocuk psoriazis hastalarının demografik özellikleriyle karşılaştırıldığında bazı farklılıkların saptanması çalışma hasta grubumuzun rastgele seçilmemiş olmasına, bazı hastaların sonuçları etkileme ihtimali nedeniyle çalışma dışı bırakılmış olmasına bağlanmıştır.Hasta grubunda açlık kan şekeri anlamlı yüksek saptanırken lipid, insülin, HOMA-IR ve tansiyon değerleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Kan ve tansiyon değerleri ile PASI (psoriazis alan şiddet indeksi) ve hastalık şiddeti arasında ilişki saptanmamıştır. Bu sonuçlar hastalık şiddeti ve süresine bakılmaksızın çocuk yaştaki psoriazis hastalarında diyabet gelişimi açısından dikkatli olunması gerektiğini göstermektedir. Hasta ve kontrol grubunda soygeçmişinde diyabet öyküsü olmayanlar karşılaştırıldığında anlamlı fark görülmezken, diyabet öyküsü olanlarda açlık kan glikozunun hasta grubunda anlamlı yüksek saptanması nedeniyle juvenil psoriazis hastalarında soygeçmişte diyabet varlığında açlık kan şekeri takibinin daha önemli olduğu görülmektedir. Tırnak tutulumu olanlarda kolesterol değerlerinin anlamlı yüksek saptanması nedeniyle tırnak tutulumunun daha şiddetli hastalarda olduğu da göz önünde bulundurulursa juvenil psoriazis hastalarında şiddetli olgularda veya tırnak tutulumu varlığında lipid değerleri takip edilmelidir.Yetişkin psoriazisli hastalarda yapılan çalışmaların sonuçları birbiriyle çeliştiğinden halen yetişkin hastalar üzerindeki araştırmalar devam etmektedir. Literatürde juvenil psoriazis hastalarında lipid düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelendiği kısmen aynı araştırmacılara ait üç çalışma bulunmaktadır. Çalışmamız Türkçe ve İngilizce literatürde çocuk yaştaki psoriazis hastalarında açlık kan şekeri, lipid, insülin, HOMA-IR ve tansiyon değerlerinin yaş-cinsiyet eşleştirmeli sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışmamız açlık glikozu ve lipid değerleri açısından yetişkinlerde olduğu gibi çocuk hastalarda da değişiklikler olabileceğini göstermiştir. Elde edilen verilerin çocuk hastaların takibi ve tedavi yaklaşımı açısından fikir vereceği ve çocuklarda da psoriazisin sistemik hastalıklarla ilişkili olabileceğini göstererek daha fazla çalışma yapılmasını teşvik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis vulgaris may cause skin, scalp, nail and joint involvements, and is a systemic disease that can trigger different disorders. Psoriasis relates with diabetes, cardiovascular diseases, hypertension, hyperlipidemia, obesity, etc. Many studies conducted in recent years about the relationships between psoriasis and systemic diseases especially in the adult patients. However, studies in the juvenile patients with psoriasis are limited.This is the first study that compares fasting blood glucose, lipid, insulin, and HOMA-IR (insulin resistance) levels between juvenile psoriasis patients and their age-gender matched healthy controls, and that calculates NAPSI (nail psoriasis severity index) of patients. We compared our results with the results of adult studies because of the limited number of studies conducted in children with psoriasis. We saw that there were both similarities and differences with the adult studies. We also found some differences in demographic properties from the studies conducted in children with psoriasis, and we concluded that this is because we have not randomly selected our patients, and we have excluded some of them because of the probability that they can affect the results.Fasting blood glucose levels were significantly higher in patients, and lipid, insulin, HOMA-IR and blood pressure levels were not differed significantly between groups. Blood parameters and blood pressure levels did not correlate with PASI (Psoriasis Area and Severity Index) and disease severity. These results emphasize the importance of awareness of the risk of diabetes in children with psoriasis, regardless of the severity and the duration of the disease. There were no significant differences between patients and controls without family history of diabetes, but fasting blood glucose levels were higher in patients with family history of diabetes when compared to their healthy controls, and this suggest that screening of fasting blood glucose in juvenile psoriasis is very important, especially when there is a family history of diabetes. We found higher cholesterol levels and PASI in patients with nail involvement, so lipid levels should monitored in severe juvenile psoriasis and the patients with nail involvement.Research continues in adults with psoriasis because of the conflicted results of previous studies in this age group. There are three studies, partly of the same authors, that compare lipid levels between juvenile psoriatic children and controls in the Turkish and English literature. Our study is the first that compares blood fasting glucose, lipid, insulin, HOMA-IR and blood pressure levels between children with psoriasis and their age-sex matched healthy controls. Our results revealed differences in fasting blood glucose and lipid levels as seen in adults. We hope that our results will give opinion about the approaches to the follow-ups and treatments of children with psoriasis, and will encourage further studies about relationships of systemic diseases with psoriasis in childhood.