Jüvenil diabetes mellituslu olgularda tükrük immunoglobulin A, çürük ve periodontal ilişki
- Tez No: 3046
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada önce 42 jüvenil diabetli olgu ile 20 sağ lıklı olguda tükrük, serum IgA seviyeleri, df ve DMF değerle ri, gingival indeks, periodontal indeks, oral hijyen indeksi değerleri ile hematokrit değerleri karşılaştırılmış ve sonuç lar istatistiksel olarak değerlendirilmiş. Elde ettiğimiz sonuçlara göre kontrol altında bulunan diabetli çocuklarda diş çürüğü sıklığı sağlıklı çocuklara na zaran daha azdır, bu çocuklarda antikor özelliği taşıyan tük rük IgA seviyeleri yükek bulunmuştur. Periodontal yıkılım gözlemlerimize göre jüvenil diabetlilerde gingivadan başlamıştır, ancak periodontal dokular bu yaşlarda henüz etkilen memiştir. Her iki grubun ağız bakım alışkanlıkları (oral hijyen indeksleri) birbirine çok yakındır. Serum IgA seviyesinde gruplar arasında anlamlı bir fark yoktur. Hematokrit değerle ri ise diabetli çocuklarda anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda ayrıca 10 jüvenil diabetli olguda tükrük ve kan şekeri düzeyleri aynı gün ölçülmüş ve plak indeks değerleri tesbit edilmiştir. Kontrol grubunda ise tükrük gliko zu ve plak indeksi incelenmiştir. Bu bölümde tükrük glikozu ile kan glikozunun ilişkisi ve tükrük glikozunun bakteri plağı oluşumuna etkisi araştırılmıştır. Bu incelememizden çıkan sonuçlara göre; diabetlilerde kan glikozu ile tükrük glikozu arasında bir ilişki sözkonusudur. Ayrıca diabetlilerde artan tükrük glikozuna bağlı olarak, bakteri plağı oluşumunda artış da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, children diagnosed as juvenile dia betes mellitus have been compared with healty children at the same age group, in respect to salivary Immunoglobulin A, serum Immunoglobulin, df, DMF, GI, PI, OHI and haematocrit values. Correspanding parameters have been statistically evaluated. According to our findings: a) Children with diabetes mellitus show less caries incidence compared with control group. b) Salivary IgA levels have been significantly and consistantly higher in the study group. c) Gingival destructions have already been started in study group; however, intense periodontal damages have not been observed at this particular age level. d) Serum IgA levels of children with diabetes mellitus show no significant difference from control group. e) Comparasion of haematocrit values of study and control group show significant difference, consistantly higher in diabetics. In addition to these evaluations, in 10 diabetic children, we tried to find correlation in respect to salivary glucose level and plaque formation.According to our'results: a) Increase in blood glucose level seems to yield an increase in salivary glucose level. b) In response to this increase in saliva, plaque, formation seem to be effected more in diabetics than the control group.