Pankreas duktal adenokarsinomlarında apoptoz inhibitör proteinlerin ekspresyonu ve prognostik önemi
Ekspression of inhibitor of apoptosis proteins in pancreatic ductal adenocarcinoma and prognostic significance
- Tez No: 282013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ NART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Pankreas Duktal Adenokarsinomu (PDA), yüksek öldürücülük oranına sahip, en kötü prognozlu tümörlerdendir. PDA'lu çoğu hastada, tanı anında lokal ileri yada metastatik hastalık bulunmaktadır. Kötü prognozunun nedenlerinden biri, kemoterapi, radyoterapi ve immunoterapi gibi çoğu tedaviye dirençli olmasıdır. Tek potansiyel kür şansı olarak cerrahi tedavi önerilmektedir. Apopitoz inhibitör proteinler (IAPs) apopitozda, sitokinler ve sinyal iletiminde anahtar rol oynayan proteinlerdir. Çeşitli tümörlerin gelişiminde ve tedavi direncinde, IAP'in fonksiyonunda yada ekspresyonunda artış olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Survivin ve Livin bu ailenin üyelerindendir. Bu çalışmada PDA'nda, Survivin ve Livin ekspresyonunun, klinikopatolojik parametreler ve sağkalım ile ilişkisi araştırılmıştır.Bu çalışmada, 2000-2008 yılları arasında pankreas tümörü nedeniyle opere edilen ve EÜTF Patoloji AD'nda PDA tanısı alan 117 olgu incelenmektedir. Yyaş, cinsiyet, tümör çapı, lokalizasyonu patoloji raporlarından derlenmiştir. H&E kesitler tümörün diferansiyasyonu, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, duodenum invazyonu, çevre yumuşak doku yayılımı, cerrahi sınırda tümör varlığı ve lenf nodülü metastazının varlığı, tümöre eşlik eden pankreatik intraepitelyal neoplazi (PanIN) ve kronik pankreatit varlığı açısından tekrar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDA) has the poorest overall prognosis and continues to exact extremely high-mortality rates. Most patients with PDA have a locally advanced or metastatic disease at the time of diagnosis. The reason for the poor prognosis of PDA is the insensitivity to most therapies like chemotherapy, radiotherapy and immunotherapy. Therefore, surgical resection offers at the moment the only potential chance for cure. The members of inhibitor of apoptosis proteins family (IAPs) are key regulators of apoptosis, cytokinesis and signal transduction. There is evidence that the inadequate expression or the functional overactivity of IAPs can contribute both to the development and to the therapeutic resistance of different cancers. Survivin and livin are the members of this family. In the present study, we investigated survivin and livin expression in PDA and its association with clinicopathological parameters and clinical outcome.A total of 117 consecutive patients with PDA who had surgery in 2000-2008 at the Ege University Faculty of Medicine were included in the study. Age, gender, the diameter of tumor and tumor localization were reviewed from pathology reports. HE-stained parafin tissue sections were reevaluated for differentiation, lenfovascular and perineural invasion, surrounding tissue and duodenum involvement, pancreatic intraepithelial neoplasia (PanIN) and chronic pancreatitis existence, surgical border and lymph node status.