Pankreas duktal adenokarsinomlarında kök hücre belirteci CD133 ve CXCR4/CXCL12 kompleksinin kötü prognoz ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between stem cell markers CD133 and CXCR4/CXCL12 complex and poor prognosis in Pancreatic Ductal Adenocarcinomas
- Tez No: 630523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL GÜCİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Ekzokrin pankreas duktal adenokarsinomu (PDAK) tüm pankreas malignitelerinin yaklaşık %90`nını oluşturmaktadır. PDAK yüksek mortalite oranına sahip olup 5 yıllık sağ kalım oranı %7`dir. 2030 yılına gelindiğinde, kansere bağlı ölümlerin ikinci nedeni haline gelmesi beklenmektedir. Bu agresif malignite için primer tedavi cerrahi rezeksiyondur. Ne yazık ki erken tanı oranının düşük olması nedeniyle hastaların sadece %10-20`si rezeke edilebilir durumdadır. Opere edilebilen olgularda bile 5 yıllık sağ kalım düşüktür. Bu kötü prognozun sebeplerinden biri de PDAK`un kemoterapiye yüksek direncidir. Kemoterapi direnci altında yatan nedenlerden biri kanser kök hücreleri (KKH) ve kemokinlerdir. KKH`leri; tümörün başlatılması, kendini yenileme kapasitesi, hızlı büyüme, tedaviye direnç, metastaz oluşumu ve adjuvan tedavinin tamamlanmasından sonra tümör nüksünden sorumlu kabul edilir. KKH, pankreas kanseri de dahil olmak üzere birçok malign tümörde bulunmuştur. Pankreas KKH`lerinde CD133 ekspresyonu tanımlanmıştır. Kemokinler çeşitli fizyolojik ve immün süreçleri düzenleyen ve aynı zamanda tümör hücrelerinin büyüme, proliferasyon ve metastazını da artıran bir grup sitokindir. Kemokinler yukarıda sözü edilen fonksiyonlarını hücre membranındaki kemokin reseptörlerine bağlanarak ve onları aktive ederek gösterirler. Kemokin reseptör tip 4 (CXCR4), kemokin ligand 12 için uygun reseptördür. CXCL12/CXCR4 kompleksi, tümör mikro çevresini oluşturan en belirgin kemokin moderatörlerinden biridir. CXCR4/CXCL12 kemokin kompleksinin, pankreas kanseri gelişiminde, invazyonunda, metastazında ve tedaviye direncinde önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2012-Aralık 2019 tarihleri arasında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Hastanesinde, radikal cerrahi ile tedavi edilen pankreas kanserli 80 olgu dahil edildi. Olgulara ait arşiv dosyaları incelendi. Olguların 56`sı erkek, 24`ü kadın olup yaş ortalaması 65,3 (38-84) idi. 80 olgu arasından 70 olguda tümör, pankreas başında ve geri kalan 10 olguda ise pankreasın gövde/kuyruk xii kısmında yerleşimli idi. Tüm olgular pankraes duktal adenokarsinom tanılıydı. Olgular 2017 AJCC 8. baskısına dayanarak iki gruba ayrıldı. I. grup lenf nodülü metastazı göstermeyen IA, IB ve IIA evresindeki 22 olgudan, II. grup lenf nodu metastazı mevcut olan IIB ve III evreli 58 olgudan oluşmakta idi. CXCR4, CXCL12 ve CD133 arasındaki korelasyon değerlendirilmesi için veriler İBM SPSS istatistik 22,0 paket program ile analiz edildi. Kategorik değişikliklerin dağılımına Ki-kare testi ile bakıldı. Tanımlayıcı istatistik olarak medyan (min-mak), frekans ve yüzde değerleri verildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Exocrine pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) accounts for approximately 90% of all pancreatic malignancies. PDAC has a high mortality rate and 5-year survival rate is 7%. It is expected to become the second cause of cancer-related deaths by 2030. The primary treatment for this aggressive malignancy is surgical resection. Unfortunately, due to the low early diagnosis rate, only 10-20% of patients are resectable. Even in operable cases, 5-year survival is low. One of the reasons for this poor prognosis is the high resistance of PDAC to chemotherapy. One of the underlying causes of chemotherapy resistance is cancer stem cells (CSC) and chemokines. The CSC`s are responsible for tumor recurrence after initiation of the tumor, rapid growth with self-regeneration capacity, resistance to treatment, formation of metastases and recurrence after adjuvant therapy. CSC has been found in many malignant tumors, including pancreatic cancer. CD133 expression has been identified in pancreatic CSCs. Chemokines are the cytokines that regulate various physiological and immune processes and also increase the growth, proliferation and metastasis of tumor cells. Chemokines display their above functions by binding to and activating chemokine receptors in the cell membrane. Chemokine receptor type 4 (CXCR4) is the suitable receptor for chemokine ligand 12. The CXCL12/CXCR4 complex is one of the most prominent chemokine moderators that make up the tumor microenvironment. The CXCR4/CXCL12 chemokine complex has been found to play an important role in pancreatic cancer development, invasion, metastasis and treatment resistance. Materials and Methods: 80 cases with pancreatic cancer treated with radical surgery at Bezmiâlem Vakıf University Hospital between January 2012 and December 2019 were included in the study. Archive files of the cases were examined. Of the cases, 56 were male and 24 were female, with an average age of 65.3 (38-84). Among the 80 cases, the tumor was located in the head of the pancreas, in 70 cases, and in the remaining 10 cases in the body/tail of the pancreas. All cases were diagnosed as xv pancreatic ductal adenocarcinoma. The cases were divided into two groups based on the 2017 AJCC 8th edition. Among the 22 cases in IA, IB and IIA stages that did not show metastasis of the first group lymph node. The II group consisted of 58 cases with stage IIB and III with lymph node metastasis. To evaluate the correlation between CXCR4, CXCL12 and CD133, the data were analyzed with İBM SPSS statistical 22.0 package program. The distribution of categorical changes was examined by Chi-square test. Median (min-mac), frequency and percentage values were given as descriptive statistics.