Pankreas duktal adenokarsinomlarında CREPT ekspresyonu
CREPT expression in pancreas ductal adenocarcinomas
- Tez No: 993225
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: CREPT (RPRD1B), transkripsiyon ve hücre döngüsü kontrolünde rol alan ve birçok malignitede artmış ekspresyon gösterdiği bildirilen bir proteindir. Bu çalışmada pankreas duktal adenokarsinom (PDAK) olgularında CREPT ekspresyonunun immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi, yaygınlığı ve yoğunluğu içeren immünreaktivite skoru (İRS) ile puanlanması ve CREPT skorlarının klinikopatolojik parametreler ile genel sağkalım (GS) ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmamızda retrospektif olarak PDAK olgularına ait tümör dokularında CREPT boyanması retrospektif olarak değerlendirildi ve skorlar klinik veriler ile GS açısından analiz edildi. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda cerrahi rezeksiyon uygulanmış, histopatolojik olarak PDAK tanısı alan 53 olgu retrospektif olarak incelendi. Tüm olgularda CREPT immünohistokimyasal boyaması uygulandı ve tümöral alanlardaki nükleer boyanma, yaygınlık ve yoğunluğun çarpımına dayanan, 0–12 aralığında puanlanan İRS kullanılarak yarı kantitatif olarak değerlendirildi. CREPT skorları; yaş, cinsiyet, tümör yerleşimi ve çapı, histolojik grade, lenfovasküler ve perinöral invazyon, lenf nodu metastazı, TNM evresi ve genel sağkalım (GS) süresi ile karşılaştırıldı. Bulgular: CREPT ekspresyonu tümör dokularında çoğunlukla nükleer olarak eksprese olup değişen şiddetlerde artmış olarak izlendi. CREPT IRS değerleri ile histolojik grade, lenfovasküler ve perinöral invazyon, lenf nodu metastazı, TNM evresi ve genel sağkalım (GS) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Olguların yaşları 40–86 yıl arasında değişmekteydi. TNM evre dağılımı %22,6 evre I, %49,1 evre II ve %28,3 evre III şeklindeydi. Çalışmaya dahil edilen 53 olgunun 27'si (%50,9) kadın, 26'sı (%49,1) erkekti. Tümörler en sık pankreas başı yerleşimliydi (n=39; %73,6), bunu korpus (n=11; %20,8) ve kuyruk (n=3; %5,7) yerleşimli olgular izlemekteydi. Tümör çapları 1–10 cm arasında değişmekteydi. Sonuçlar: Çalışmamızda, PDAK olgularında tümör hücrelerinde CREPT ekspresyonunun arttığı, ancak klasik klinikopatolojik prognostik faktörler ve genel sağkalım ile anlamlı ilişki göstermediği belirlendi. CREPT'in PDAK'da tümör biyolojisini yansıtan, ancak tek başına prognostik belirteç olarak kullanım potansiyelinin daha büyük ve çok merkezli serilerde yapılacak ileri çalışmalarda yeniden değerlendirilmesi gerektiği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: CREPT (RPRD1B) is a protein involved in transcription and cell-cycle control and has been reported to show increased expression in various malignancies. This study aimed to evaluate CREPT expression immunohistochemically in pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) cases, to score it using an immunoreactivity score (IRS) based on staining extent and intensity, and to investigate the association between CREPT scores and clinicopathological parameters as well as overall survival (OS). In our study, CREPT staining was retrospectively evaluated in tumor tissues from PDAC cases, and the resulting scores were analyzed in relation to clinical data and OS. Materials and Methods: A total of 53 cases that had undergone surgical resection and were histopathologically diagnosed with pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) at the Department of Medical Pathology, Atatürk University Faculty of Medicine, were retrospectively reviewed. Immunohistochemical staining for CREPT was performed in all cases, and nuclear staining in the tumor areas was semi-quantitatively evaluated using an immunoreactivity score (IRS) ranging from 0 to 12, based on the product of staining extent and intensity. CREPT scores were compared with age, sex, tumor location and size, histologic grade, lymphovascular and perineural invasion, lymph node metastasis, TNM stage, and overall survival (OS) time. Results: CREPT expression in tumor tissues was predominantly nuclear and was observed to be increased with varying intensities. No statistically significant association was found between CREPT IRS values and histologic grade, lymphovascular and perineural invasion, lymph node metastasis, TNM stage, or overall survival (OS) (p>0.05). The patients' ages ranged from 40 to 86 years; the mean age was 65±10.0 years and the median age was 67 years. The TNM stage distribution was 22.6% stage I, 49.1% stage II, and 28.3% stage III. Conclusion: In our study, CREPT expression was found to be increased in tumor cells of PDAC cases; however, it did not show a significant association with conventional clinicopathological prognostic factors or overall survival (OS). We concluded that, although CREPT may reflect tumor biology in PDAC, its potential use as a stand-alone prognostic marker should be re-evaluated in future studies with larger, multicenter cohorts.