Meme kanserli hastalarda cerrahi tedavi öncesi ve sonrası anksiyete ve depresyon düzeyi
Anxiety and depression levels in patients with breast cancer before and after surgical treatment
  1. Tez No: 282054
  2. Yazar: MÜNEVVER TÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE EVLİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Meme kanserli hastaların cerrahi tedavi öncesi, cerrahi tedavi sonrası erken ve geç dönem anksiyete, depresyon düzeyini değerlendirmektir.Yöntem: Yeni tanı almış meme kanserli 34 kadında gerçekleştirilen ileriye dönük bir çalışmadır. Hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri cerrahi tedavi öncesi, cerrahi tedavi sonrası erken (1-3 ay) ve geç dönem (9-12 ay) olmak üzere üç kez değerlendirildi. Verilerin toplanmasında, Sosyodemografik veri formu, Psikiyatrik Hastalıkların Tanı ve Sınıflandırılması El kitabı-IV'e göre eksen I bozuklukları için yapılandırılmış Klinik Görüşme Ölçeği, Durumluk/Sürekli Kaygı Envanteri, Ruhsal Belirti Tarama Listesi, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği kullanıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 47,76±11,72 yıldır. Hastaların %82,4'ü kemoterapi, %41,2' si radyoterapi aldı. Cerrahi tedavi olarak hastaların %91,2'sine mastektomi, %8,8' ine lumpektomi yapıldı. Cerrahi tedavi öncesi anksiyete ve depresyon düzeylerinin, tedavi sonrası erken ve geç dönemden daha yüksek, tedavi sonrası erken dönemdeki anksiyete ve depresyon düzeylerinin de, tedavi sonrası geç dönemden daha yüksek olduğu saptandı. Kemoterapi alan grupta, almayan gruba göre; Hamilton depresyon (2. ve 3. vizitte), Hamilton anksiyete (3. vizit), durumluk kaygı (3. vizit), süreklilik kaygı (2. vizitte)ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseklik vardı(p grup, lumpektomi ve mastektomi yapılan gruplar karşılaştırıldığında anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu.Sonuç: Hastaların anksiyete ve depresyon düzeyleri zaman içerisinde azalsa da tanıdan itibaren ve tedavi sürecinde saptanan oranlar, hastaların psikiyatrik yardıma ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the level of depression and anxiety at before, early and late phase of surgical treatment in patients with breast cancer.Method: This is a prospective study performed with 34 women who had newly diagnosed breast cancer. Depression and anxiety level of patients were assessed before, early (1-3th month) and late (9-12th month) phase of surgical treatment. Socio-demographic data form, Clinical Interview Scale structured for Axis-I disorders according to Manual of Diagnosis and Classification of Psychiatric Diseases-IV, State and Continuity Anxiety Inventory, Psychological Symptom Checklist, Hamilton Depression and Anxiety Graduation Scale were used for the collection of data.Results: The average age was 47,76±11,72 years. Chemotherapy and radiotherapy were administered to the patients in proportion to 82,4% and 41,2% respectively. Mastectomy and lumpectomy was performed to 91,2% and 8,8% of patients, respectively. Anxiety and depression levels before surgical treatment were higher than levels of early and late period after surgical treatment. Also, anxiety and depression levels of early period after surgical treatment were higher than late period of surgical treatment.