Meme kanseri tanısı konulmuş kadınlara verilen video destekli eğitimin etkinliği: Nonrandomize kontrollü araştırma
The effectiveness of video-assisted education for women diagnosed with breast cancer: Non-randomized controlled study
  1. Tez No: 681402
  2. Yazar: NERİMAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Meme kanseri tanısı konulan hastalarda büyük bir kaygı ve üzüntü meydana gelmesinin yanı sıra; tedavide uygulanacak cerrahi girişimin çeşidi, etkileri, cerrahi sonrası yaşantısının nasıl olacağı konusundaki kaygılar; hastaların fiziksel ve ruhsal yönden birtakım zorluklara neden olmaktadır. Bu kaygı ve belirsizlikler cerrahi riskleri artırmakla birlikte hem tedavinin sonuçlarını hem de sağlık hizmetleri memnuniyeti olumsuz etkilenmektedir. Bu çalışmada cerrahi öncesi verilen video destekli eğitimin postoperatif dönemde cerrahi sonrası komplikasyonlar, anksiyete ve konfor üzerinde etkisinin belirlemesi amaçlandı. Çalışma Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Sağlık Müdürlüğü Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nin genel cerrahi kliniğinde yapılan nonrandomize kontrollü klinik bir araştırmadır. Örneklem ölçütlerini karşılayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 35'i Çalışma (ÇG), 35'i Kontrol (KG) olmak üzere 70 hasta ile araştırma tamamlandı. Önce KG, daha sonra ÇG hastalarına ilişkin verileri toplandı. KG hastalarına araştırma kapsamında müdahalede bulunulmadı, genel cerrahi servisinde cerrahi öncesi rutin tedavi ve bakım uygulamaları sürdürüldü. ÇG'na ise rutin tedavi ve bakım uygulamalarına ek olarak araştırma kapsamında hazırladığımız“Meme Kanseri Tanısı Konulmuş Kadınlara Verilen Video Destekli Eğitim”isimli eğitim videosu izlettirildi. Her iki gruptaki hastalara preoperatif 1. gün anksiyete değerlendirmede Durumluk- Sürekli Anksiyete Ölçeği (Stait Trait Anxiety Invantory-STAI) ile konfor durumlarını değerlendirmede Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) kullanıldı. Postoperatif 2. Gün STAI ölçeğinin durumluk (STAI-S) bölümü ile GKÖ; postoperatif 10. gün ise sadece anksiyete ölçeğinin durumluk (STAI-S) bölümü uygulandı.
Özet (Çeviri)
Beside intense anxiety and grief in patients diagnosed with breast cancer, concerns about the type of surgical intervention to be applied in the treatment, its effects, and the post-surgical life cause a number of physical and mental difficulties for patients. These concerns and uncertainties not only increase the surgical risks, but also both the results of the treatment and the satisfaction regarding health services are negatively affected. This study aimed to identify the effects of video-assisted education on the anxiety during post-operative period, post-surgical complications, and comfort. The study is a non-randomised controlled study performed at Republic of Turkey, Ministry of Health, Istanbul City Health Administrative Prof Dr Cemil Taşcıoğlu State Hospital in period of August-December 2020. The study was completed with 70 patients, 35 of whom were Study Group (SG) and 35 were Control group (CG), who met the inculision criteria and volunteered to participate in the study. Initially data on CG patients, and then data on SG patients were collected. KG patients were not intervened within the scope of the study, and preoperative routine treatment and care practices were continued. In addition to routine treatment and care practices, the training video titled“Video-Assisted Training Provided to Women with Breast Cancer Diagnosis”, prepared within the scope of the research, was shown to SG. The Stait Trait Anxiety Inventory (STAI) was used in the pre-operative 1st day anxiety assessment of the patients in both groups, and the General Comfort Scale (GAS) was used to assess their comfort state. While the STAI-S and the GCS were applied on the 2nd post-operative day, only the STAI-S was applied on the 10th postoperative day.