Volatil anestezi (Sevofluran ve Desfluran), tiva uygulamasının kan hücre sitolojisine ve oksidan/antioksidan sisteme etkileri
The effects of volatile anesthesia (Sevoflurane, and Desflurane), tiva of application blood cell of cytology and oxidant / antioxidant the system
  1. Tez No: 282062
  2. Yazar: MESUT ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİRARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Biz bu çalışmada, rutinde kullanılan volatil anestezi (desfluran, sevofluran) vepropofol kullanılarak yapılan total intravenöz anestezi yöntemlerinin kan hücresitolojisi ve oksidan/antioksidan sistem üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya 18-50 yaş grubu, genel anestezi ile opere olacak, operasyon süresiyaklaşık olarak 1-3 saat süren ve major cerrahi operasyon geçirmeyecek, ASA I-IIolarak değerlendirilen 45 hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. İndüksiyondanhemen önce ve operasyondan sonra hastalardan venöz kan alınarak hastaların Totaloksidan ve antioksidan status, glutatyon peroksidaz düzeyleri ve kan hücre sayılarıdeğerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan preoperatif ve postoperatifdönemde periferik kan yayması yapıldı. Histolojik olarak Giemsa yöntemi ileboyanan preperatlar ışık mikroskobunda incelenerek kan hücrelerinin morfolojilerideğerlendirildi.Sonuçta desfluran grubunda total oksidan kapasitesinin, sevofluran ve TİVAgrubunda ise total antioksidan kapasite düzeyinin postoperatif dönemde preoperatifdöneme göre anlamlı düzeyde arttığı görüldü. Tüm gruplarda glutatyon peroksidazdüzeyinde preoperatif dönem ile postoperatif dönem arasında anlamlı düzeyde birfarklılık görülmedi. Tüm gruplarda postoperatif dönemde preoperatif döneme görelökosit sayısının anlamlı düzeyde arttığı, lenfosit sayısının ise anlamlı düzeydeazaldığı görüldü. TİVA grubunda postoperatif dönemde preoperatif döneme görenötrofil, eozinofil ve bazofil sayısının anlamlı düzeyde arttığı görüldü. Periferik kanyaymalarının ışık mikroskobunda incelenmesi sonucunda preoperatif ve postoperatifdönemde anormal morfolojik yapıda kan hücresine rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the effects of routinely used volatile anesthetics(desflurane, sevoflurane) and propofol for total intravenous anesthesia on blood cellcytology and oxidant / antioxidant system.Forty-five patients, ASA physical status I-II, ranging in age from 18 to 50 years, andscheduled to have general anesthesia for their surgical procedures (not major surgicaloperations) with approximate operation duration of 1-3 hours, were selected for thisstudy. The patients were divided into three groups. Venous blood was obtainedbefore induction and after surgery and total oxidant and antioxidant status,glutathione peroxidase, and blood cell counts were evaluated. Preoperative andpostoperative peripheral blood smear was examined in all cases. Histologicalpreparations were stained by Giemsa method and morphologies were evaluated bylight microscopy.As a result, in the postoperative period, the total oxidant capacity of desflurane groupand total antioxidant capacity of sevoflurane and TIVA group, were found to besignificantly increased when compared with preoperative period. There was nosignificant difference between preoperative period and postoperative period inrespect to Glutathione peroxidase levels in all groups. In the postoperative period,leukocyte count was significantly increased while lymphocytes were significantlydecreased in comparison with preoperative period. In TIVA group, postoperativecounts of neutrophils, eosinophils and basophils were found to be significantlyincreased than those in preoperative period. The examination of peripheral bloodsmears under a light microscope in preoperative and postoperative period revealedno abnormal blood cell morphological structure.