Kronik obstruktif sarılık oluşturulan prepubertal sıçanlarda karaciğer hasarı üzerine ursodeoksikolik asit ve selektif siklooksijenaz-2 inhibitörü Selekoksib'in koruyucu etkileri
Protective effects of ursodeoxycholic acids and selective cyclooxygenase-2 inhibitör Celecoxib on liver damage due to bile duct ligation in prepubertal rats
- Tez No: 282063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kolestaz karaciğer hücre ölümü, fibrozis, siroz ve sonunda karaciğer yetmezliğine yol açar. Ursodeoksikolik asit (UDKA) kolestatik bozuklukların tedavi için Food and Drug Administration (FDA) tarafından onaylanmış tek ilaçtır. Hepatik siklooksijenaz-2 (COX-2) virüs veya toksinler tarafından neden olunan çeşitli kronik karaciğer hastalıklarında artar. Bu çalışma, safra kanalı ligasyonu (SYL) yoluyla neden olunan kolestaz bir sıçan modelinde inflamasyon ve fibrogenez üzerinde UDKA ve selektif COX-2 inhibitörü selekoksib'in etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır.21 gün SYL uygulanan 50 Sprague-Dawley sıçan (sham, SYL, SYL sonrası UDKA tedavi grubu, SYL sonrası selekoksib tedavi grubu ve SYL sonrası UDKA ve selekoksib kombinasyonu tedavi grubu) beş tedavi grubuna ayrıldı. 21 gün sonra serum ve karaciğer örnekleri alındı. Fibrozis, duktular proliferasyon ve portal inflamasyon karaciğer örneklerinde skorlandı. Karaciğer fonksiyon testlerinin düzeyleri ölçüldü.Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, SYL grubunda serum biyokimyasal enzimlerinde yükselme ile birlikte duktular reaksiyon, fibrosis, inflamasyon gibi histolojik değişiklikler karaciğer hasarını gösterdi. Bu patofizyolojik değişiklikler UDKA ve selekoksib tedavisi ile azaldı.Bulgularımız UDKA'e selekoksibin eklenmesi karaciğerde inflamasyon ve fibrozisi azaltır ve kolestatik hastalıklar için UDKA ile etkili bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini göstermektedir. UDKA ve selekoksibin kombinasyonunun olumlu etkileri sitoprotektif antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Cholestasis leads to liver cell death, fibrosis, cirrhosis, and eventually liver failure. Ursodeoxycholic acid (UDKA) is the only Food and Drug Administration-approved treatment for cholestatic disorders. Hepatic cyclooxygenase-2 (COX-2) expression increases in various chronic liver diseases caused either by viruses or toxins. The present study was conducted to investigate the effects of ursodeoxycholic acid (UDKA) and selective COX-2 inhibitor selekoksib on inflammation and fibrogenesis in a rat model of cholestasis induced by bile duct ligation (SYL).Fifty Sprague?Dawley rats underwent common bile duct ligation (SYL) for 21 days were assigned to one of five treatment groups (sham-operation, SYL, daily UDKA treatment following SYL, daily selekoksib treatment following SYL, and daily selekoksib and UDKA combination treatment following SYL). Serum and liver samples were collected after 21 days. Fibrosis, ductular proliferation and portal inflammation were scored in liver samples. The levels of liver function tests were measured.In comparison with the control group, the SYL group showed hepatic damage as evidenced by histological changes and elevation in serum biochemicals, ductular reaction, fibrosis, and inflammation. These pathophysiological changes were attenuated by chronic UDKA and selective COX-2 inhibitor selekoksib supplementation.Our findings indicate that the addition of Selekoksib to UDKA reduces liver inflammation and fibrosis and might be an effective supplemental therapy with UDKA for cholestatic diseases. The beneficial effects of chronic UDKA and Selekoksib supplementation may be associated with potential cytoprotective, anti-oxidative and anti-inflammatory.