Polikistik over sendromu'nun hemostatik, fibrinolitik ve diğer kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisinin araştirilmasi
The relation between polycystic ovary syndrome and hemostatic, fibrinolytic and other risk factors of cardiovascular disease
- Tez No: 282061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MEMİŞOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) insülin direnci, obezite, lipit profilibozukluğu, hipertansiyon ve hiperandrojenizm kardiyovasküler risk için bir kümeolu?turmaktadır. Çalı?mamızda PKOS'un hemostatik, fibrinolitik ve diğerkardiyovasküler risk faktörleriyle ili?kisini ara?tırmayı amaçladık.Çalı?maya ya? ve vücut kitle indeksleri benzer yeni te?his edilmi? 44 PKOShastası ve 41 sağlıklı gönüllü kadın dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is associated with insulin resistance,obesity, lipid profile abnormalities, hypertension and hyperandrogenism which areall risk for cardiovascular disease. In our study, we aimed to investigate the relationof PCOS with the hemostatic, fibrinolytic and other cardiovascular risk factors.Forty-four newly diagnosed PCOS patients and 41 healthy volunteer womenadjusted for age and body mass index were included in the study.