Hemodiyaliz hastalarında kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesi
Assessment of heart rate variability in hemodialysis patients
  1. Tez No: 282086
  2. Yazar: MELEK KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda otonomik disfonksiyon iyi tanımlanmıştır ve bu durum hipotansiyon, aritmi ve artmış mortalite ile ilişkilidir. Kalp hızı değişkenliği (KHD)' nin belirlenmesi kardiyak otonomik fonksiyonları değerlendirmede kullanılan noninvaziv ve kolay uygulanabilir bir metoddur. Diyaliz hastalarında KHD azalmıştır ve azalmış KHD' nin ani kardiyak ölüm için bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada hemodiyaliz (HD) hastalarında HD seansının etkisine bağlı olarak gelişen ani elektrolit, hemodinamik ve asit-baz durumu değişikliklerinin KHD üzerinde oluşturdukları etkiler incelendi.Hastalar ve Yöntem: Hemodiyalize giren 75 hasta (10 diyabetik (%13), 40 kadın (%53), yaş ortalaması 44.5±10.3) ve 35 sağlıklı gönüllü (22 kadın (%62), yaş ortalaması 42.4±11.5) çalışmaya alındı. Hastalara diyalizin başlangıcından 15 dakika önce başlanarak 24 saat ambulatuar elektrokardiyografi kayıtları alındı ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Kalp hızı değişkenliğinin belirlenmesinde time domain indekslerinden SDNN, SDANN, HRV TAİ, RMSSD ve pNN50 (%) kullanıldı. Hemodiyaliz öncesi ve sonrasında arteriyovenöz fistülün arteryel hattından alınan kandan Na+, K+, Ca2+, iCa2+ ve HCO3-' ün konsantrasyon değişimleri (?Na+, ?K+, ?Ca2+, ?iCa2+ ve ?HCO3-) hesaplandı. Bütün hastalara diyaliz gününden önceki günde transtorasik ekokardiyografi yapıldı. Kontrol grubundan 24 saat ambulatuar elektrokardiyografi kaydı alınarak KHD indeksleri değerlendirildi. KHD üzerinde etkili olabileceği düşünülen parametreler yaş, cins, diyabet, HD süresi, antihipertansif ilaç kullanımı, ultrafiltrasyon (UF) hızı, hemoglobin (Hb), ?Na+, ?K+, ?Ca2+, ?iCa2+, ?HCO3-, sistolik ve diyastolik kan basıncı, LVMİ, LV EF(%) ve E/A olarak belirlendi. Bu parametrelerin KHD indeksleri ile univariate ilişkisi sperman korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Autonomic disfunction is common in chronic renal failure and relates with hypotension, arrhythmia and increased mortality. Assessment of heart rate variability (HRV) is noninvazive and easy metod for evaluation of cardiac otonomic function. HRV is decreased in dialysis patients and decreased HRV is independent risk factor for sudden cardiac death. We aimed to determine the effect of sudden changes in serum electrolyte, bicarbonate concentration and blood pressure on HRV during haemodialysis (HD) session in chronic HD patients.Patients and method: The study population included 75 HD patients (mean age: 44.5±10.3, 53% female, 13% diabetic) and 35 healty voluntear (mean age: 42.44±11.5, 62% female). Predialysis blood pressure was measured. Ambulatory electrocardiogram was recorded for 24 hour from the beginning of mid-week HD session HRV indeks were analyzed from 24 hour ECG record. Time-domain HRV indexes (SDNN, SDANN, RMSSD, pNN50 (%), HRV TAİ) were calculated from those records. Pre and post HD blood samples were drawn from arterial line to calculate Na+, K+, Ca2+, iCa2+and HCO3- concentration gradients. Echocardiography was performed one day before HD session. In addition to electrolyte and bicarbonate gradients, age, sex, diabetes mellitus, duration of hemodialysis, antihypertensive use, ultrafiltration rate, left ventricular ejection fraction and mass index and E/A were selected as parameters that may relate HRV.