Futbol hakemlerinin iş tatmini ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin çeşitli faktörler açısından incelenmesi
Examination of work satisfaction and fatigue levels of the ranking football referees in terms of various factors
- Tez No: 282102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Futbol Ligleri'nde faal olarak görev yapan klasman futbol hakemlerinin meslekî tükenmişlik ve iş doyum düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma tarama modelindedir. Araştırma grubunu Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan 198 erkek üst düzey futbol hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri (1981) ve Minnesota İş Doyum Ölçeği (1967) ile 15 soruluk kişisel bilgilerin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Veri analizleri için Shaporo-Wilk testi, Kolmogrov Testi, Kruskal Wallis Testi, Mann Whitney U Testi ve Spearman Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 ve 0,01 kullanılmıştır.Araştırma bulgularında klasman futbol hakemlerinin yaşlarına, medeni durumlarına, mesleklerine, aylık ortalama gelirlerine, eğitim düzeylerine, hakemlikteki kategorisine, hakemliğin maddi getirisine, hakemliğin sosyal statüsüne, görev alma durumlarına, farklı branşlarda hakemlik yapma durumlarına, hakemliğin asli mesleğini etkileme durumlarına göre iş doyum düzeyleri ve mesleki tükenmişlik düzeyinin bütün alt boyutları (duyarsızlaşma, duygusallık, kişisel başarı) arasında anlamlı bir fark (p>0,05) bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the purpose to survey the level of the professional burnout and the internal satisfaction of the ranking football referees, who perform an active duty at the Turkish Football Leagues.The model of the survey is in the form of a scanning. The survey group is consisted of 198 male referees who perform duty in the different cities of Turkey. The Maslach Bornout (Scale) (1981) and Minnesote Job Satisfaction Scale (1967) were used as a data collection tool and a questionnaire form consisted of 15 questions for personal information was used during the survey. Shaporo-Wilk test, Kolmogrov Test, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U Test and Spearman correlation coefficient were used for the data analyses. 0,05 and 0,01 were used as a significance level.No any significant difference (p>0,05) was found in the survey findings among the job satisfaction level and job burnout level of the Ranking Football Referees and all of their lower neck (desensitization, emotionality, personal success) with respect to their ages, marital status, profession, average monthly income, educational level, their categories as referees, the material yield as a referee, the social status as a referee, performing their duties, performing duty as a referee in different fields, the effect of being a referee on their original profession.