Akut şiddetli nekrotizan ve hafif ödematöz pankreatiti ayrımında sedimentasyon, C reaktif protein ve diğer laboratuar göstergelerinin önemi
Eryhtrocyte sedimentation rate, C-reactive protein and other laboratory parameters for the prediction of necrosis and severity in acute pancreatitis
  1. Tez No: 282125
  2. Yazar: PINAR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akut pankreatit (AP) seyrinde farklı inflamatuar göstergeler hastalığın prognozunu tayin etmede kullanılabilmektedir. Bu çalışmada hafif ödematöz ve ciddi nekrotizan pankreatit ayrımında eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) ve diğer laboratuar göstergelerinin öneminin araştırılması planlanmıştır.Yöntem: Çalışmada 122 akut pankreatit hastası prospektif olarak incelenmiş, 101'inin 1. 2. ve 7 günlerde ESH ve CRP değerleri ölçülmüştür. Hastaların skorlama sistemlerine göre pankreatit şiddeti ve ayrıca BT şiddet indeksi kaydedilmiştir.Sonuçlar: Hastaların yaş ortalaması 58.21 olup %62.4'ü bayandı. Skorlama sistemlerine göre 26 olgu (% 25.74) ciddi pankreatitdir, 25 olguda (%24.75) komplikasyon ve 14 olguda (%13.86) nekroz gelişmiştir. ESH değerleri ödematöz grub nekrotizanla ve hafif pankreatit grubu şiddetli ile karşılaştırıldığında 1., 2. ve 7.günlerde anlamlı sonuç vermemiştir. CRP şiddeti saptamada tüm günlerde (CRP 1.gün (6.92±8.2 vs 14.55±15.8 p=0.012) 2.gün (15.45 ±11.36 vs 22.46± 13.0 p=0.018) ve 7.gün (6.94±7.5 vs 12.9±9.2 p=0.003)) nekrozu saptamada ise 7.günde (7.33 ±7.4 vs 15.62±10.5 p=0.007) değerli bir gösterge olarak değerlendirilmiştir. Şiddet için 2.gün bakılan CRP'nin sınır değeri 17mg/dl kabul edildiğinde duyarlılığının %62 özgüllüğünün %63 olduğu, nekroz için ise 7.gün sınır değer 10mg/dl kabul edildiğinde duyarlılığının %71 özgüllüğünün %74 olduğu gözlenmiştir. Diğer laboratuar göstergelerinden LDH, üre, albumin, p02, saturasyon, lökosit ve kalsiyum düzeyleri şiddetli ve nekrotizan olguların ayrımında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermiş. Şiddeti saptamada Apache II %84.62 duyarlık ve % 94.75 özgüllük ile diğer skorlama sistemlerini geride bırakmıştır.Tartışma: ESH akut pankreatitde nekrozu ve atağın şiddetini saptamada anlamlı sonuç vermezken 1. 2.ve 7.gün bakılan CRP düzeyinin prediktif değeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Different inflammatory parameters can be used used in determination of prognosis of acute pancreatitis (AP). The objective of this study was to investigate the importance of erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reaktive protein (CRP) and other laboratory parameters in the differentiation of mild edematous and severe necrotizing pancreatitisPatients and Method:122 patients with AP were prospectively enrolled. ESR and CRP were measured at first, second and seventh day after admission in 101 patients. Severity of AP was defined according to scoring systems and CT severity indexes were noted.Results: The mean age of patients was 58.21 and 62.4 % were female. 26 patients (25.74%) were severe pancreatitis, 25 patients (24.75%) had complications and 14 patients (13.86%) developed necrosis. ESR values when mild group compared with severe and edematous compared with necrotizing did not give significant results. In determining severity CRP was a valuable marker for severity in all days (first day (6.92±8.2 vs 14.55±15.8 p=0.012) second day (15.45 ±11.36 vs 22.46± 13.0 p=0.018) seventh day (6.94±7.5 vs 12.9±9.2 p=0.003)) and in determining necrosis CRP was valuable in seventh day (7.33 ±7.4 vs 15.62±10.5 p=0.007). CRP of 17mg/dl or greater predict severity at second day with a sensitivity 62 % and specifity 63 %. CRP of 10mg/dl or greater predict necrosis at seventh day with a sensitivity 71 % and specifity 74 %. Other laboratory indicators, LDH, urea, albumin, p02, saturation, white blood cell and calcium levels gave statistically significant results in selection patients with severe and necrotizing pancreatitis. In determining severity Apache II had sensitivity 84.62 % and specifity 94.75 % and has left behind the other scoring systems.Conclusion: ESR to determine the severity of acute pancreatitis attack and necrosis did not give meaningful results while predictive value of CRP level is viewed at the 1st, 2nd and 7th day for the severity.