Sirozu olmayan erişkin hastalarda oluşan kronik Portal Ven trombozunun etyolojik dağılımı
Ethiologic distribution of chronic noncirrhotic Portal Vein Thrombosis in adults patients
- Tez No: 282140
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Sağlık Eğitimi, Gastroenterology, Health Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmanın amacı kronik sirotik olmayan portal ven trombozlu hastaların yaş, cins ve etyolojilerine göre dağılmını belirlemektir.PVT portal hipertansiyonun kronik karaciğer hastalığı yokluğunda farklı klinik seyir ve tedavisi olan nadir sebeplerinden birisidir. Hastalığın yaş, cins ve etyolojik dağılımının iyi bilinmesi izlem ve tedavide çok önemlidir.Bu çalışma, tanımlayıcı retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Kronik karaciğer hastalığı, siroz ve portal vene bası yapan her hangi tümoral oluşumlara bağlı portal ven obstruksiyonunu dışladıktan sonra toplam 119 hastada yapılmıştır. Hastalar son 40 yılda (1970-2011 yılları, genelde 1990-2011 yılları arasında ) HÜTF İç Hastalıkları Gastroenteroloji Ünitesi'nde tetkik, tedavi ve izlemde olan erişkin hastalardan oluşmuştur. 119 hasta geriye dönük olarak taranmıştır.Tanımlama sonucunda kadınların az da olsa üstünlüğü (K/E=62/57), ortalama tanı yaşlarının 36 olduğu gözlemlendi. Hastaların büyük çoğunluğunun etyolojisinde 1 veya birden fazla trombofilik faktör olduğu (49 hasta), 24 hastada ise myeloproliferatif hastalık olduğu saptandı. 14 hasta ise idyopatik olarak kabul edildi.Sonuç olarak her masif splenomegali, varis kanaması, karın ağrısı, pansitopeni, ile gelen hastada sirozdışı portal hipertansiyon, bununda PVT kaynaklı olabileceği düşünülmeli ve bu hastalar trombofili, myeloproliferatif hastalık açısından araştırılmalıdır.Anahtar kelimler; PVT, portal hipertansiyon, portal ven obstruksiyonu, splenomegali, trombofilik faktor
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the distribution of chronic non-cirrhotic portal vein thrombosis (PVT) in adult patients with regard to to age, sex, and etiology.Chronic non-cirrhotic PVT is a rare cause of the portal hypertension in the absence of chronic liver disease which has different clinical progress, follow-up and treatment. Age, sex and etiological spectrum of this disease is very important for treatment and follow-up.This is a descriptive, retrospective-cohort study. One hundred and nineteen patients followed up in Hacettepe University Medical School Gastroenterology Department in the last 40 years (total follow up period: 1970-2011, major accumulation between 1990-2011 ) were included in the study after exclusion of patients with chronic liver disease, cirrhosis and portal vein obstruction caused by any mass effect.Overall, the mean age of diagnosis for the patients was 36 years, with a slight female predominance (female/male: 62/57). In most of the patients (n: 49) at least one thrombophilic factor was identified in the etiology of PVT. There were 24 patients with a myeloproliferative disorder, whereas 14 patents were concluded as idiopathic PVT.In conclusion, noncirrhotic PVT should be considered in every patient that has been admitted to hospital with splenomegaly, variceal bleeding, abdominal pain and pansitopenia.Keywords; PVT, portal vein thrombosis, portal vein obstruction, splenomegaly, thrombophilic factor