Çocukluk çağı frontal lob nöbetlerinin semiyolojik ve iktal elektroensefalografik özellikleri Video-EEG monitorizasyon çalışması
Seizure semiology and ictal electroensefalographic features of frontal lobe seizures in childhood, Long-term Video-EEG monitoring study
- Tez No: 282142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE TURANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Frontal lob epilepsisi geniş cerrahi serilerde en sık görülen ekstratemporal lob epilepsisidir. Frontal lob nöbetleri çok değişkendir ve özellikle çocukluk çağında temporal lob epilepsilerine nazaran daha az bilinmektedir. Motor nöbetlerdeki kas artefaktları ve frontal lobun geniş alanı nedeniyle frontal lob nöbetlerinde iktal elekt- roensefalografinin kullanılabilirliği sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı çocukluk çağı frontal lob nöbetlerinin hem semiyolojik özelliklerini hemde iktal elektroense- falografik özelliklerini incelemek ve literatürde tanımlanmış diğer çocuk serilerine ilaveten yetişkin serilerle karşılaştırmaktır. METOD: Ocak 2007- Aralık 2009 tarihleri arasında video-EEG monitorizasyon ünitesine yatırılan frontal lob epilepsili çocuk hastalar değerlendirildi. Yaşları 1- 17 yaş (ortalama 9.9 ± 3.8 yaş) olan 79 hastanın 549 nöbeti incelendi. İktal bulgular semiyolojik nöbet sınıflamasına göre sınıflandırıldı. BULGULAR: Hastaların % 29'unda epilepsi gelişimi için risk fak- törü yoktu ve beyin magnetik resonans görüntülemeleri (MRG) normaldi. Beyin MRG bulguları 49 hastada anormaldi: kortikal displazi en başta gelen etiyoloji, peri- natal hasar ikinci en sık nedendi. Semiyolojik nöbet sınıflamasına göre 35 hasta bir- den fazla nöbet başlangıcına sahipti; 238 nöbette (%43) semiyolojik evolüsyon izlen- di. Nöbetler kısa (25.7 ± 26.9 saniye), gece ve uyku ilişkiliydi. Ortalama postiktal konfüzyon süresi 27 saniyeydi. En fazla görülen nöbet tipi motor nöbetler çoğun- lukla da fokal tonik (%50) ve versif nöbetler (%26.8) idi. Hipermotor nöbetler tüm nöbetlerin % 19.6'sını oluşturdu. Myoklonik nöbet ve otomotor nöbet izlenmedi. Sekonder jeneralize tonik- klonik nöbet 16 hastanın 35 nöbetinde (%6.3) kayıtedildi. İktal elektroenesfalografi bulguları 351(%64) nöbetin başlangıcında epileptojenik odak açısından bilgi verici değildi. Nöbetlerin 263'ü (%48) lateralize edildi. En fazla lateralize edici semiyoloji fokal tonik nöbetti.
Özet (Çeviri)
AIM: Frontal lob epilepsy is the most common extratemporal epilepsy type in large surgical serises. Its characteristics are more variable and less well known than those of temporal lob epilepsy especially for children. The usefulness of ictal EEG recor- dings in frontal lobe seizures is limited owing to muscle artefacts in motor seizures and the large surface area of frontal cortex. The aim of this study was to evaluate both semiological findings and ictal EEG features of seizures in children with frontal lobe epilepsy and analyse if they differed from adult patients with frontal lobe seizures. METHODS: We reviewed pediatric patients with frontal lob epilepsy admitted to our Video- EEG Monitoring Unit between January 2007- December 2009. We analyzed 549 archived seizures from 79 patients, aged between 1-17 years (mean 9.9 ± 3.8 years). Ictal events were classified with respect to Semiological Seizure Classification. RESULTS: 29% of the patients had no obvious risk factors for epilepsy and had normal MRI. MRI was abnormal in 49 patients; cortical dysplasia was the leading etiology (22.8%), perinatal insult was the second most common cause. 35 of 79 patients had more than one type of seizure onset; 238 seizures(43%) showed semiological evolution. Seizures were brief (25.7 ± 26.9 seconds), nocturnal and sleep- related. The mean duration of postictal confusion was 27 seconds. Most common seizure components were simple motor manifestations, mostly focal tonic seizures and versive seizures, 50% and 26,8% respectively. Hypermotor seizures constituted 19.6% of all seizures. Myoclonic seizures and otomotor seiuzures were not seen. Secondarily generalized tonic-clonic seizures were recorded in 35 seizures (6.3%) of 16 patients. Most common lateralizing semiology was focal tonic seizure. Ictal EEG recordings were not informative in identifying the epileptogenic foci in 351 (64%) at seizure onset. 263 seizures (48%) had lateralizing EEG features.