Kronik viral hepatitlerde uygulanan histopatolojik skorlama kriterlerinin tedavi başarısı ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between treatment response and histological scoring systems applied in chronic viral hepatitis
- Tez No: 282143
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK SÖKMENSÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmadaki amaç kronik viral hepatitlerde uygulanan skorlama sistemlerindeki histopatolojik parametrelerin tedavi başarısı ile ilişkisinin araştırılması ve literatür bilgileri ile karşılaştırılmasıdır. En az bir yıl süreyle takip edilen ve HÜTF Patoloji Anabilim Dalı ile Gastroenteroloji Bilim Dalında kronik viral hepatit tanısı almış 153 hasta (101 HBV ve 52 HCV) retrospektif olarak antiviral tedavinin klinik açıdan başarılı veya başarısız olduğu iki grupta değerlendirilmiştir. Kronik viral hepatitlerde aktivite ve evreyi belirlemede kullanılan üç skorlama sistemini (Modifiye Knodell, Scheuer, METAVIR) oluşturan parametrelerin ve yağlı değişimin tedavi başarısı ile ilişkisi istatistiksel olarak araştırıldı. Ayrıca klinik parametrelerden yaş ve cinsiyetin de tedavi başarısına olan etkisi de değerlendirildi. KCH'de evre (Modifiye Knodell, METAVIR, Scheuer), KBH'de ise METAVIR total grade A, METAVIR lobüler aktivite, yağlanma skoru ve cinsiyet ile tedavi yanıtı arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç saptandı. Sonuç olarak;-KBH'de histopatolojik değerlendirmede METAVIR skorlama sisteminin Modifiye Knodell sistemine tercih edilmesi-KCH'de tedaviye başlamadan KCH'li hastalarda evreye bakılması,-Skorlama sistemlerinde yer almayan yağlı değişimin raporlarda belirtilmesi,-KBH'de tedavi kararı almada özellikle kadın cinsiyetin ele alınması ve gerekirse kadın cinsiyetli olgularda tedaviye başlama puanının aşağıya çekilmesi,-Hasta tedavisi planlamada tedavi kararının olgu temelinde deneyimli uzmanlar (klinisyen, patolog, radyolog) tarafından bir arada değerlendirilerek verilmesinin önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the relationship between histopathological parameters of scoring systems applied in chronic viral hepatitis and treatment response; together with a comparison of these results with the literature. 153 (101 HBV and 52 HCV) patients diagnosed to have chronic viral hepatitis in the Division of Gastroenterology and Department of Pathology (Hacettepe University, Faculty of Medicine) and followed up for at least a year were included in the study. Patients were divided in two clinical groups according to the response to antiviral therapy. The relationship between treatment response and histological parameters of three scoring systems (Modified Knodell, Scheuer, METAVIR) used in chronic viral hepatitis, together with fatty change, were statistically evaluated. In addition, the effect of clinical parameters (such as age and gender) on treatment response was also evaluated. The relationship between the stage (Modified Knodell, METAVIR, Scheuer) in chronic C viral hepatitis and METAVIR total grade A, METAVIR lobular activity, steatosis score, gender in chronic B viral hepatitis with treatment response appeared to be statistically significant. In conclusion, it can be claimed that METAVIR scoring system is better than Modified Knodell system for histological assessment in chronic B viral hepatitis. Also,-determining the stage before starting therapy in chronic C viral hepatitis,-stating the extent of fatty change that is not included in scoring systems in pathology reports,-considering the female gender in treatment decisions and if necessary lowering the histological ?cut off? score for treatment in female cases of chronic B viral hepatitis,-patient-based planning of the treatment process by experienced professionals (clinicians, pathologists, and radiologists)may be more beneficial in the management of patients.