Alveoler yarık tedavisinde kemik greftiyle birlikte demineralize kemik allogrefti uygulamasının volumetrik analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of demineralized bone allograft usage along with bone grafting in treatment of alveolar cleft by means of volumetric analysis
  1. Tez No: 282155
  2. Yazar: UMUT SİNAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, kemik iyileşmesi üzerine doğrudan etkileri olduğu bilinen demineralize kemik allogrefti (DBM) ile beraber otojen kemik grefti kullanılmasının, standart tedavi ile karşılaştırılacak şekilde üç boyutlu volumetrik analizle değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya, 2008-2011 yılları aralığında kliniğimizde görülen 18'i kadın, 30'u erkek olmak üzere toplam 48 alveoler yarık hastası, 53 yarık olgusu (5'inde bilateral onarım) dahil edildi. Cerrahi tedavinin uygulandığı sıradaki yaşlarına göre 27 olgu sekonder greftleme grubunda ve 26 olgu tersiyer greftleme grubunda incelendi. Bütün olguların 27'sinde standart kortikokansellöz kemik grefti ile onarımı yapılırken, geriye kalan 26'sında, ek olarak DBM (Dynagraft ® II, Isotis Orthobiologics TM, Irvine, California) uygulaması da yapıldı. Bütün olguların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası erken dönem (2.-3. gün) ve geç dönem (6. ay) bilgisayarlı tomografileri çekildi. Hastaların, tomografik kesitleri ?Mimics? (Materialise, Belçika) adlı bilgisayar yazılımının 12.0 versiyonu yardımıyla üç boyutlu volumetrik analizlere tabi tutuldu. Bütün gruplarda ameliyat öncesi alveoler yarık hacmi, konulan greftin hacmi ve 6 ay sonundaki yarığın hacmi ölçülerek istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
It was hypothetised that using demineralized bone matrix (DBM) along with autogenous bone grafting may have a positive effect on the results of alveolar bone grafting. In order to test this hypothesis, 3-D volumetric analysis of computed tomography sections was performed. Totally 48 patients (18 female, 30 male) forming 53 alveolar cleft cases (5 of them bilateral) were included in this study. They are categorized as secondary (27 cases) and tertiary (26 cases) according to the timing of surgery and also divided again, into two subgroups as DBM + bone graft, and the only bone graft (27 cases) according to the applied surgical method. 27 of total cases were treated with traditional surgical technique which is alveoar bone grafting and the remaining 26 cases were treated additionally with DBM (Dynagraft ® II, Isotis Orthobiologics TM, Irvine, California) in a one stage operation. Computed tomography scans were obtained preoperatively, early postoperatively (2.-3. day) and 6 months after surgery. The tomographic sections of all patients were analyzed by a computer software called ?Mimics? (Materialise, Belgium), version 12.0. In all groups, volume of the cleft, volume of the graft and the residual cleft volume after 6 months of surgery, were calculated on 3-D basis and then statistical analysis was performed.